Hottentotta spec. Dymorfizm płciowy

Informacje na temat dymorfizmu płciowego oraz prośby o rozpoznanie płci. Indeks tematów instruktażowych.

Hottentotta spec. Dymorfizm płciowy

Postprzez ScorpionWorld » 04 Kwi 2011, 19:37

Hottentotta spec. należą do skorpionów u których rozpoznawanie płci w większości przypadków możliwe jest już u młodych osobników, ponieważ ilość zębów na pektynach u samców i samicy jest różna. Tylko w niektórych przypadkach (Np. Hottentotta tamulus, Hottentotta minax, Hottentotta judaicus) ilość zębów u samca i samicy może być taka sama. W takich przypadkach należy poczekać do 7. wylinienia. Odpowiednie gatunkowi ilości zębów na pektynach można znaleźć w opisach gatunków. Pektyny u dorosłych osobników różnią się nie tylko ilością zębów, ale także kształtem. U samców pektyny są bardziej proste, często wychodzą po za obrys ciała, u samic zaś są łukowato wykręcone na zewnątrz i często nie wychodzą po za obrys ciała.
U dorosłych osobników samce często (lecz nie zawsze) posiadają bardziej wykształcone chelae z widocznym zębem na ruchomym palcu, masywniejszą metasomę oraz krępą budowę ciała. Jak to w każdej regule bywa są i od niej odstępstwa, np. Hottentotta judaicus, gdzie samiec często chelae ma mniejsze od samicy bez zaznaczonego zęba, a metasoma samca nie jest masywniejsza.
Wielkość zęba na palcu chelae uzależniona jest od gatunku oraz od populacji. Dymorfizm płciowy w obrębie jednego gatunku np. Hottentotta trilineatus może być bardzo różny w zależności od populacji, i tak u typowo ubarwionych samców H. trilineatus ząb jest bardzo widoczny, mesasoma i chelae znacznie większa, pektyny dłuższe, a już u ich ciemniej ubarwionej tanzańskiej populacji te różnice są subtelniejsze.
Warto także wspomnieć, że w obrębie Hottentotta spec. występuje partenogenetyczny gatunek Hottentotta hottentotta, gdzie rozpoznanie nie jest konieczne ponieważ wszystkie osobniki są samicami.

Obserwacje te dotyczą na pewno gatunków których obie płcie posiadałem/posiadam, tj: H. hottentotta, H. jayakari, H. judaicus, H. polystictus, H. tamulus "sindicus" i "gangeticus", H. trilineatus.

Jeśli macie jakieś obserwacje dotyczące innych gatunków z obrębu rodzaju Centruroides spec. oraz zdjęcia obrazujące różnice między obiema płciami to proszę wrzucać śmiało - na pewno przydadzą się wielu.

Hottentotta judaicus:
Dorosły samiec L7
Image

Dorosła samica L7
Image

Hottentotta tamulus sindicus:
Dorosły samiec L7
Image

Dorosła samica L7
Image

Hottentotta trilineatus (populacja ciemniejsza):
Dorosły samiec L7
Image

Dorosła samica L7
Image
ScorpionWorld
 
Posty: 298
Rejestracja: 18 Mar 2011, 11:06

Wróć do Rozpoznawanie płciKto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


cron