Lychas mucronatus - mioty

Od dopuszczania po rozdzielanie młodych.

Lychas mucronatus - mioty

Postprzez reehani » 21 Gru 2013, 22:07

Witam,

chciałbym przedstawić małe podsumowanie roku na podstawie gatunku Lychas mucronatus. Wymieniłem się za dorosłą parkę tych skorpów pod koniec października ubiegłego roku. Skorpiony były razem, ale nie tańczyły. Samica prawdopodobnie była już zapłodniona.

Rozwiązanie nastąpiło 4 marca, młode przeliniały po 5 dniach. Natomiast do zejścia z matki czekały jeszcze tydzień. Po przeliczeniu wyszło 11 maluchów. Wtedy jednak miałem mało skorpionów i nie dogrzewałem ich w takim stopniu jak teraz. Temperatura w dzień oscylowała w granicach 26 stopni, w nocy natomiast około 20 stopni.

Podczas kolejnych ciąży i porodów temperatura w terrarium wynosiła w dzień 30-31 stopni, w nocy 22-23 stopnie.

Podkarmiłem samicę i po 10 dniach wróciła do terrarium z samcem. Oczywiście nie próżnowały i od razu rozpoczęły taniec. Po 85 dniach od zapłodnienia zauważyłem młode na samicy. Tym razem osiągniecie L2 zajęło im jedynie 2 dni, a zejście kolejne 7 dni. Szczęśliwie przeliniało 30 małych Lychasów.

Powtórka sytuacji, czyli karmienie samicy i po około 10 dniach połączenie z samcem. I tym razem obyło się bez problemów. Ciąża trwała 80 dni, młode kolejny raz przeliniały po 2 dniach i zeszły z samicy po 7 dniach. W miocie było 25 sztuk.

Ostatnia ciąża w tym roku. Sprawa wyglądała dokładnie tak, jak wcześniej. W międzyczasie samiec padł, jednak do tej pory, 2 młode z pierwszego miotu zdążyły dorosnąć (zajęło im to niemal równe 6 miesięcy, samicy nadal brakuję wylinkę). Po około 10 dniach od zejścia młodych, dorosłe się spotkały. Maluchy pojawiły się na samicy po 55 dniach od zapłodnienia, przeliniały na przełomie 2 i 3 dnia, zeszły z matki po 3 dniach (szybkie zejście było jednak podyktowane trochę wyższą temperaturą, przełożyłem samicę z młodymi na wyższą półkę, gdzie temperatura oscyluje w granicach 33 stopni). W miocie było 20 maluchów.

Bardzo przyjemny gatunek do hodowli. Dorosłe praktycznie nie sprawiają problemów, są tolerancyjne wobec siebie. Nie zauważyłem ani razu agresji samicy wobec samca. Matka wydała przez rok 86 młodych, jak widać są to wdzięczne skorpiony, które szybko rosną i szybko się mnożą. Trzeba jedynie pamiętać o wilgotności, szczególnie u maluchów, ponieważ z tego co zauważyłem, są dość wrażliwe na przesuszenia :roll: O ile przy dorosłych nie ma problemu z hodowlą grupową, o tyle u młodych trzymanych w grupach zauważyłem spory kanibalizm.

lp.długość ciążyilość młodychpierwsza wylinkazejście z matkitemperatura
1>150 dni115 dni7 dni26 (20) ºC
285 dni302 dni7 dni30-31 (22-23) ºC
380 dni252 dni7 dni30-31 (22-23) ºC
455 dni202-3 dni3 dni30-31 (22-23) ºC

Na zakończenie, gdyby komuś nie chciało się czytać, fotki ostatniego miotu :lol:
Image
Image
Awatar użytkownika
reehani

Re: Lychas mucronatus - mioty

Postprzez pablo102425 » 22 Gru 2013, 00:37

Fajnie się czyta i ogląda:)

Więcej takich:)
Awatar użytkownika
pablo102425

Miejscowość: Opava, Czech Republic

Postprzez Rhopalurus » 23 Gru 2013, 22:54

Ładny opis, zaraz się podlinkuje :) Na koniec można by było zrobić małe podsumowanie

xxxxxxxxxxxx

Od siebie jeszcze dodam, stosunek płci wynosi ~1:1 (n>50), samice dorastały po 5 wylinkach (L6), samce 75% po 5(L6), 25% po 4 wylinkach(L5). Zdarzył mi się przypadek partenogenezy, samica bez kontaktu z samcem po około 2 miesiącach od wylinki wydała miot na oko kilkanaście sztuk, po kilku godzinach już go nie było. Reszta samic w tym okresie prześwietlona ale brak jakiejkolwiek ciąży, może mała anomalia :)
Rhopalurus

Postprzez reehani » 26 Gru 2013, 00:09

Rhopalurus napisał(a):Ładny opis, zaraz się podlinkuje :) Na koniec można by było zrobić małe podsumowanie

xxxxxxxxxxxx

Dodane ;) prawdę mówiąc miałem w planach taką tabelkę, ale nie wiedziałem za bardzo jak ją zrobić, a tu proszę taki banalny kod :oops:

Rhopalurus napisał(a):Od siebie jeszcze dodam, stosunek płci wynosi ~1:1 (n>50), samice dorastały po 5 wylinkach (L6), samce 75% po 5(L6), 25% po 4 wylinkach(L5). Zdarzył mi się przypadek partenogenezy, samica bez kontaktu z samcem po około 2 miesiącach od wylinki wydała miot na oko kilkanaście sztuk, po kilku godzinach już go nie było. Reszta samic w tym okresie prześwietlona ale brak jakiejkolwiek ciąży, może mała anomalia :)

Ciekawy przypadek. Myślałeś nad tym, żeby powtórzyć doświadczenie? Może zostawię jakiś miot lub dwa i potrzymam do dorosłości. Póki co mam samicę, która dorosła w październiku. Tak wyszło, że nie była jeszcze dopuszczana, więc nie będę jej dopuszczał i zobaczymy co czas przyniesie ;)
Awatar użytkownika
reehani

Postprzez Rhopalurus » 28 Gru 2013, 12:53

reehani napisał(a):Ciekawy przypadek. Myślałeś nad tym, żeby powtórzyć doświadczenie? Może zostawię jakiś miot lub dwa i potrzymam do dorosłości. Póki co mam samicę, która dorosła w październiku. Tak wyszło, że nie była jeszcze dopuszczana, więc nie będę jej dopuszczał i zobaczymy co czas przyniesie ;)

Nie myślałem żeby powtórzyć bo zapału już brak :) Jedna samica to za mało jak na taki eksperyment, u mnie było ich koło 30. Możesz próbować, może i Tobie się uda. Tylko z lepszym skutkiem.
Rhopalurus

Postprzez reehani » 28 Gru 2013, 16:00

Rhopalurus napisał(a):Nie myślałem żeby powtórzyć bo zapału już brak :) Jedna samica to za mało jak na taki eksperyment, u mnie było ich koło 30. Możesz próbować, może i Tobie się uda. Tylko z lepszym skutkiem.

Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że ta jedna samica to za mało. Chodzi o to, że skoro jeszcze jej nie dopuściłem i jest u mnie od małego, mam pewność że nie miała kontaktu z samcem, to niech już zostanie, a do eksperymentu zostawię dwa całe mioty. Żeby tylko nie brakło tego zapału ;)
Awatar użytkownika
reehani

Postprzez Gutek669 » 23 Sty 2014, 20:21

Fajnie wykombinowałeś tą tabelkę, cały opis super i powodzenia w tak mnogich rozmnożeniach ;)
Gutek669

Miejscowość: Gostynin - okolice

Wróć do Rozmnażanie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość