E. carpathicus - młode zeszły co dalej ?

Od dopuszczania po rozdzielanie młodych.

E. carpathicus - młode zeszły co dalej ?

Postprzez -Michał- » 11 Sie 2012, 10:12

Witam 2 samice mi sie "wysypały" jedna juz młode zrzuciła z siebie i lataja po terrarium, chce je oddzielic od samicy ale moge np dawac po 3 sztuki do pojemników ? czy najlepiej 1pojemnik 1 skorpion ?

Pozdrawiam.
-Michał-

Re: E. carpathicus - młode zeszły co dalej ?

Postprzez Reedoo » 11 Sie 2012, 12:06

Mój pierwszy post na tym forum jednak zdobyte doświadczenie sprzed paru lat pozwalają mi odpowiedzieć na Twoje pytanie.

Osobiście miałem bardzo dużo Euscorpius spp. i mogłem pozwolić sobie na różnego rodzaju 'badania' zachowań.
Trzymałem młode zarówno osobno jak i razem. Przy hodowli grupowej kanibalizm zaobserwowałem tylko w przypadku E.hadzii trzymając je w grupach 5osobników. Zawsze kanibalizm występował w stadium L2 lub L3. Nigdy wyżej. Zawsze ginęła tylko jedna sztuka. Jedzenia miały pod dostatkiem, kryjówek również. U innych czyli E.flavicaudis, E.italicus i E.carpathicus, nigdy nie miałem choćby jednego przypadku kanibalizmu jednak z czasem zdecydowałem się rozpoczynać hodowle grupową dopiero od L4 gdyż młode które znajdowały się w osobnych pojemnikach zawsze szybciej rosły i były bardziej żywotne.

Podsumowując, jeśli to Twoje pierwsze maluchy skorpionów, radzę odchować je w osobnych pojemnikach, choć jeśli masz ich dużo warto spróbować zrobić sobie mini grupę i oddzielić np. 5 sztuk do jednego większego i badać różnice rozwojowe, jednak bezpieczniejsza jest metoda hodowli w osobnych pojemnikach przede wszystkim ze względu na pewność dobrego dostępu skorpiona do pokarmu.
Pozdrawiam serdecznie!
Reedoo

Wróć do Rozmnażanie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość