hybryda? O.rugiceps/asper

Od dopuszczania po rozdzielanie młodych.

hybryda? O.rugiceps/asper

Postprzez kulig007 » 17 Wrz 2012, 14:57

Witam. Zaskoczyły mnie bardzo narodziny młodych ?hybryd? (niestety hybryd) Opisthacanthus.rugiceps/asper .

Od jakiegoś czasu trzymałem w jednym boxie (z początku dzielonym) O.rugiceps(samica) i O. cf. asper(samiec adult). Później zauważyłem, że nie raz, nie dwa, samiec wciskał się do części z samicą. Więc jakoś tak zostało, że sobie razem bytowały. Samica w międzyczasie liniała 2x - już do pełnej dorosłości. Mija około 16-17 miesięcy, a ja widzę młode osobniki na grzbiecie samiczki (około 10-12szt.)
Image

Dla przypomnienia podrzucę foto "rodziców".

samica O.rugiceps
Image

samiec O. cf. asper
Image

Wydaje mi się, że narodziły się hybrydy tych gatunków. Chociaż nie twierdzę, że omyłkowo określiłem O.asper (ale jako taki gatunek był zakupiony) . Może występowały rożne wariacje barwne i nie muszę zastanawiać się nad czystością gatunku ?

PS. Świadomie nie dążyłem do bastardyzacji :roll:
kulig007

Miejscowość: B-tów

Re: hybryda? O.rugiceps/asper

Postprzez Rhopalurus » 17 Wrz 2012, 22:59

Nie znalazłem klucza do afrykańskich Opisthacanthus... Wydaje mi się najsensowniejsze zrobienie dobrych zdjęć pedipalp aby było widoczne trichobothrie i porównać ze sobą oba osobniki. Może ktoś ma jakiś inny pomysł?

Jednak jeśli to "mixik" to gratuluje, wiele razy próbowałem ale się nie udało... :(
Rhopalurus

Postprzez kulig007 » 18 Wrz 2012, 14:23

No właśnie najpewniejsza opcja to rozpoznać po liczbie trichobothriów . Niestety teraz to już historia, samiec 2-3 miesiące temu poległ. Kiedyś porównywałem ich budowę(choć nie utrwaliłem na foto), ale to były początki mojej zabawy z pajęczakami , więc pewnie nie dostrzegłem szczegółów.
W każdym bądź razie, miot samica wydała ;) Na wszelki wypadek młode w rynek nie pójdą, bo nie ma pewności co do czystości gatunku.
kulig007

Miejscowość: B-tów

Postprzez Danek » 22 Wrz 2012, 12:08

Gratulacje kulig ;)
Będziesz mieć z 10 sztuk na grupową hodowle, ciekawe czy rzeczywiście hybrydy :d. szkoda i nie szkoda jak hybrydy :<
Jacek też próbował i nie udało się, więc może jednak to były te same gatunki. Dosyć ciekawie.
Image 100 p.n.e. – 44 p.n.e.
27 listopada 1095 r. n.e
Danek

Wróć do Rozmnażanie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość