Scorpions. The ancient arachnids - Anderson, 1983

Recenzje książek oraz filmów dotyczących skorpionów.

Scorpions. The ancient arachnids - Anderson, 1983

Postprzez Jacek Szubert » 25 Kwi 2011, 19:08

Anderson, R.C. 1983. Scorpions. The ancient arachnids. Idaho Museum of Natural History.

Stron: 19
Rozmiar: B5
Okładka: miękka.
Język: angielski.

Streszczenie
Książka, a właściwie broszura, bo ciężko nazwać książką 19 stron, najwięcej uwagi poświęca takim aspektom związanym ze skorpionami, jak:
- pochodzenie, oraz wymarłe skorpiony;
- budowa ciała;
- cykl życia - od poczęcia przed rozwój po narodziny;
- warunki w jakich skorpiony żyją na wolności, czym się odżywiają, co jest ich naturalnymi wrogami;
- legendy oraz stare wierzenia odnośnie tych zwierząt;
- jad - nieco o składzie chemicznym, możliwych objawach oraz postępowaniu po ukąszeniu; również krótka tabela wartości LD50.

Subiektywna opinia
Krótka lektura dająca ogólny zarys wiedzy na temat skorpionów. A właściwie zarys tego, co było wiadomo o tych zwierzętach niemal 30 lat temu. Sporo danych jest zdezakutalizowanych, poglądy na pewne kwestie również zmieniły się przez lata. Przykładowo dowiedzieć się możemy, że skorpiony występują w południowych niemczech, oraz kilka innych "ciekawostek". Jedynie dział o wierzeniach ludzi odnośnie skorpionów na przestrzeni lat okazał się ciekawy. Mimo wszystko książkę tą polecić mogę jedynie jako ciekawostkę, generalnie nie warto zawracać sobie nią głowy oraz ufać informacjom w niej zawartym.

Image
jakby co to 791-379-682
Jacek Szubert

Miejscowość: Wrocław

Re: Scorpions. The ancient arachnids - Anderson, R.C.

Postprzez Danek » 25 Kwi 2011, 19:11

Serio z występowaniem skorpionów w południowych Niemczech ? Coś, tak przypuszczałem bo skoro w Szwajcarii występują, to czemu by nie wyżej.
Image 100 p.n.e. – 44 p.n.e.
27 listopada 1095 r. n.e
Danek

Postprzez Jacek Szubert » 25 Kwi 2011, 19:22

Tak w tej książce napisali, aż sprowokowało mnie to do drobnego "research'u", ale nic konkretnego na ten temat nie znalazłem. Jedynie że jakieś pradawne skorpiony tam żyły. No ale one żyły też w Czechach, Anglii, na Syberii... Więc podejrzewam, że zwyczajnie się pomylili, w końcu geografia u amerykan nie zawsze jest mocną stroną ;)
jakby co to 791-379-682
Jacek Szubert

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Danek » 25 Kwi 2011, 19:24

Też kiedyś właśnie szukałem, ale nic właśnie nie znalazłem na necie. Chyba jednak pomyłka.
Image 100 p.n.e. – 44 p.n.e.
27 listopada 1095 r. n.e
Danek

Wróć do Film i literatura

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość