Terrarium

Warunki hodowli, karmienie, wylinki, wybór gatunku, itp.

Terrarium

Postprzez Patryk_B » 19 Paź 2013, 15:34

Mam dwa pytania. Liczę na wypowiedzi doświadczonych osób. Od jednej już uzyskałem odpowiedź, lecz jestem ciekaw opinii innych hodowców.
1. Mam duże terrarium, w którym mam zamiar trzymać wszystkie skorpiony. Jednak kilka lat temu miałem tam dwa legwany, które padły. I tu pytanie: w jaki sposób je najlepiej zdezynfekować, żeby była pewność, że skorpionom się nic nie stanie?
2. Czy terrarium może stać na podłodze (pod nim byłby styropian)? Trochę się obawiam sytuacji jak wietrzę w pokoju przez kilka minut - nie "zawieje" ich jak będą stały na podłodze?
Patryk_B

Re: Terrarium

Postprzez pablo102425 » 19 Paź 2013, 17:01

To napiszę teraz na forum dla wszystkich.

1. dla mnie pewną dezynfekcją jest spirytus. Zabija większość bakterii. Przetrzeć całe terrarium, wywietrzyć i będzie ok.

2. Jeśli wietrzenie nie będzie za długie (w zimie) to skorpionom nic nie powinno być. Podłoże w terrarium jest nagrzane do dużej temperatury i w przypadku wietrzenia będzie takie podłoże oddawać ciepło. Jednak gdy wietrzenie będzie długie to dobrze będzie zasłonić wentylację.
Awatar użytkownika
pablo102425

Miejscowość: Opava, Czech Republic

Postprzez Rhopalurus » 19 Paź 2013, 18:16

Nie wiem czy się zaliczam do doświadczonych ale spróbuje, może nie zostanę wyśmiany :D
1. Mi by się nie chciało dezynfekować jakoś specjalnie, płyn do naczyń dobrze wypłukać i tyle. Pewnie zdechlaki szybko wyrzuciłeś a zdechły bo je zaniedbałeś Image (żarcik), co by tam nie było to już pewnie tego nie ma.
2. Tak jak pablito, z tym że dużo ciężej będą traciły ciepło bo dzielić je będą dwie ściany a w tym dużym terra kabel utrzyma dobrą temperaturę. Co do styropianu to będzie brzydko :P Skołuj jakiś niski stolik, pewnie parędziesiąt złotych, albo płyta meblowa, 4 nogi, wkręty i zrobisz sam ładną.
Rhopalurus

Postprzez Patryk_B » 19 Paź 2013, 18:50

Powiedzmy, że coś tam wiesz, Jarku. :D
Padły nawet nie wiem czemu (ale oba po bodajże trzech miesiącach). Miałem je naprawdę ładnych parę lat temu i nawet wtedy nie było dostępu do takiej wiedzy jak teraz, więc jakichś nieprawidłowości hodowlanych wykluczyć nie mogę. Zostały oczywiście od razu usunięte - nic nie zgniło w środku. ;p
1. To terrarium stoi w nieogrzewanym garażu od tych kilku lat, więc ma już za sobą parę zim, a co za tym idzie - mrozy. Właśnie, czy takie mrozy mogły już wybić cały syf, który mógł tam się znajdować? Co do dezynfekcji, to postaram się o jakiś spirytus.
2. Kwestię stolika muszę rozważyć. ;) Czyli ze stolikiem czy bez przewietrzyć w pokoju parę minut nawet jak jest zimno można, tak?
Patryk_B

Postprzez Rhopalurus » 20 Paź 2013, 12:16

1. Mróz zabija wiele wirusów, bakterii ale jak już planujesz pojechać spirytusem to nie trzeba się w temat zagłębiać.
2. Też czasami otwieram u siebie okno jednak w sypialni mam tylko 1 skorpiona (kwarantanna) i jakoś mu to nie przeszkadza, a dogrzewany też nie jest. Będzie ok.
Rhopalurus

Postprzez Gutek669 » 21 Sty 2014, 14:20

Jakie i ile tych skorpów tam będziesz trzymał? Jeśli po legwanach te terrarium mas to musi być spore?
Terrarium porządnie wymyj wodą z płynem i opłucz gorącą wodą to powinno wystarczyć bez wątpienia.
Skorpiony w naturalnych warunkach mają w okół siebie dużo różnych bakterii itp i radzą sobie dobrze ;)
Gutek669

Miejscowość: Gostynin - okolice

Postprzez Patryk_B » 21 Sty 2014, 14:28

Dzięki za odpowiedź, ale temat już nieaktualny. ;)
Patryk_B

Wróć do Hodowla

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] oraz 1 gość