Hadogenes paucidens - biała wydzielina

Warunki hodowli, karmienie, wylinki, wybór gatunku, itp.

Hadogenes paucidens - biała wydzielina

Postprzez deathstalker » 07 Lis 2013, 13:06

Witam, mam problem ze swoim Hadogenes paucidens L5. Problem trwa już okolo 3-ech miesięcy. Po wylince zjadł mącznika i na tym się skończyło. Jest regularnie karmiony, ale tylko zabija nie spożywając ofiary. Wczoraj ponownie dostał mącznika. Zabił, ale nie zjadl. Trzymał ofiarę przy chelicerach. Zauważyłem też jakąś białą wydzielinę wokół otworu gębowego. Czytałem kiedyś, że u pająków zarażonych nicieniami występują takie objawy jak zwracanie pokarmu w postaci właśnie takiego białego śluzu, ale nie wiem jak to się ma do skoprionów. Pomimo, że nie je to zabija wszystko co się rusza w terra. Jest żywy, szybki i agresywny. Jeśli miał ktoś podobny przypadek proszę się wypowiadać. Dodam jeszcze, że ok 2 tygodni wcześniej padł mi pandinus imperator również z niewiadomych przyczyn.
deathstalker

Re: Hadogenes paucidens - biała wydzielina

Postprzez Rhopalurus » 07 Lis 2013, 22:27

Witaj na forum!

W mojej hodowli też czasami zauważałem różne wycieki z otworu gębowego, jednak nigdy nie przynosiły coś złego. Jadłowstręt również jest często spotykany u skorpionów, tym bardziej u tego gatunku słynącego z długowieczności jak i długich postów. Oczywiście może również być to coś poważnego, link do artykułu, w którym czytamy m.in.:
Bakterie
Wszystkie pajęczaki są wrażliwe na zakażenie bakteriami oportunistycznymi. Objaw to apatia, utrata apetytu, spadek masy ciała oraz niekiedy wypływ lub wysięk z naturalnych otworów ciała. Patogenami są bakterie zarówno gram-dodatnie jak i gram-ujemne. Ponieważ po wykonaniu posiewu na ogół nie wiadomo która z bakterii jest patogenem, z racji nieznajomości flory pożytecznej, najlepiej wykonać pośmiertnie posiew z tkanek. Próbkę hemolimfy do posiewu najlepiej pobrać z najdalszego stawu kończyny, gdyż tam nie dochodzi do zakażenia florą pokarmową.

Zapewne posiewu robić nie będziesz więc trzeba czekać i liczyć na przypływ apetytu Twojego skorpiona, pamiętaj o dostarczeniu mu wody aby nie uległ odwodnieniu.
Rhopalurus

Postprzez Patryk_B » 07 Lis 2013, 22:44

Mi przyszedł do głowy pomysł, że może to był ten niezjedzony mącznik. Autor napisał, że skorpion go zabił, trzymał przy szczękoczułkach i nie zjadł. Zatem, czy mącznik był już "otwarty", czy cały?
Patryk_B

Postprzez deathstalker » 08 Lis 2013, 15:25

Mącznik był cały, nietknięty. Zobaczymy jak się sytuacja rozwinie, póki co skorpion zakopał się pod kamieniem i najwyraźniej nie ma zamiaru się pokazywać, a ja nie mam zamiaru mu w tym przeszkadzać. Być może zanosi się na wylinkę... Ewentualnie jak zauważę, że skorpion podupada na zdrowiu podam mu tetracyklinę. Tak się składa, że akurat sam jestem podczas kuracji (Borelioza) :)
deathstalker

Wróć do Hodowla

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] oraz 1 gość