Skorpiony w Czechach

Anatomia, morfologia, ekologia, taksonomia, oraz inne dziedziny niezwiązane bezpośrednio z warunkami hodowlanymi.

Skorpiony w Czechach

Postprzez Rhopalurus » 11 Lis 2013, 15:21

Václav H. Zdich na znanym portalu społecznościawym poinformował o odkryciu ponownie w Czechach skorpionów z rodzaju Euscorpius. Skorpiony zamieszkiwały wilgotne tereny porośnięte trawą i drzewami na obrzeżach Pragi. Znajdował je w miejscach zwanych Kunratický potok i w pobliżu Krčský zámek.

Z informacji jakie uzyskał u Kovarika wynika, że to turyści podróżujący do Chorwacji nieświadomie przewożą je w ubraniu, namiotach itd. Czyli tak jak ma to miejsce na całym świecie.
Jednak mimo to znajdował je rok po roku więc mogły się przystosować do mniej korzystnych warunków klimatycznych Czech.

Image
Rhopalurus

Re: Skorpiony w Czechach

Postprzez pablo102425 » 11 Lis 2013, 18:19

Nie korzystam ze "znanych portali społecznościowych" więc nie mogę znaleść źródła tematu. Ciekawi mnie czy były to pojedyncze sztuki czy większa ilość?
Awatar użytkownika
pablo102425

Miejscowość: Opava, Czech Republic

Postprzez Rhopalurus » 11 Lis 2013, 19:20

Część informacji wyszło z mojej rozmowy z Wacławem, więc tu masz wszystko co ważniejsze :) Napisał, że w jeden rok złapał jednego osobnika, którego ma gdzieś na chacie ale już martwego, w kolejnych latach znalazł ich jeszcze kilka. Ponadto nie jest jedyną osobą, która znalazła tam skorpiony.

W przyszłym roku robimy ekspedycje :D
Rhopalurus

Postprzez pablo102425 » 11 Lis 2013, 23:29

Wprawdzie zawsze jeżdżę kawałek od Pragi, ale sporo czasu spędzam w lasach i nigdy żadnego skorpiona tam nie spotkałem. Ale jeśli są znane dokładne lokalizacje gdzie zostały one znalezione to trzeba tam pojechać.
Awatar użytkownika
pablo102425

Miejscowość: Opava, Czech Republic

Postprzez Rhopalurus » 12 Lis 2013, 19:28

Kolejne linki i informacje od Wacława.
Mapka występowania.
Dyskusja o skorpionie znalezionym w domu. Z tego co rozumiem tłumacząc translatorem, znalazł w domu skorpiona, którym był prawie dorosły Euscorpius tergestinus. Dwa lata wstecz prawdopodobnie przywiózł go z wakacji w Chorwacji.
Artykuł sprzed roku Škorpioni z Čech: Na Slapech našli po 30 letech živého štíra
Teraz informacje od informatora :D
Václav napisał(a):W Pradze Krči jest prawdopodobnie niewielka kolonia skorpiona.
Dnia 05.06.2007 w pobliżu strumienia znaleziono 12 dorosłych skorpionów i 3 podrostki. Skorpiony zostały usunięte.
23.08.2007 nie znaleziono ani jednego.
04.09.2007 złapano 13 młodych i jednego dorosłego.
Rhopalurus

Wróć do Skorpiony

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość