preparowanie

Anatomia, morfologia, ekologia, taksonomia, oraz inne dziedziny niezwiązane bezpośrednio z warunkami hodowlanymi.

preparowanie

Postprzez stachu92 » 31 Lip 2011, 17:28

Jestem ciekaw czy ktos z was preparuje skorpiony padniete. Slyszalem, ze jest to latwiejsze niz w przypadku ptasznikow bo nic nie trzeba "rozprówać" tylko w calosci do jakiegos preparatu i gotowe. Chcial bym, zebyscie podali swoje sposoby i przemyslenia, bo jesli mi jakis padnie skorpion to z checia bym go sobie na pamiatke zachowal.
pozdrawiam
stachu92

Re: preparowanie

Postprzez Patryk_B » 31 Lip 2011, 17:35

Osobiście nie preparuję skorpionów. Jednym ze sposobów jest zalanie zwłok spirytusem lub denaturatem.
Patryk_B

Postprzez Jacek Szubert » 31 Lip 2011, 17:50

Generalnie jeśli chodzi Ci o mniejsze gatunki, wystarczy zostawić w cieple i same uschną. Z większymi nigdy nie próbowałem, bo na ogół trupy wolę wrzucać w alkohol (jeśli oczywiście zdarzy mi go zauważyć przed tym jak zacznie gnić). Także o preparacji większych gatunków w celach ozdobnych może ktoś inny opowie. Ja mogę o alkoholu :D

Jeśli zachodzi potrzeba zabicia (czy tam jedynie dobicia), robi się to przez zanurzenie w gorącej wodzie (>90°C), dopóki metasoma się nie wyprostuje (kilka sekund). Potem konserwujemy go przez 10-48 godzin (zależnie od wielkości skorpiona) w mieszance składającej się w:
- 12% z formaliny,
- 30% z 99% alkoholu izopropylowego,
- 2% z lodowatego kwasu octowego,
- 56% z wody destylowanej.
Następnie płuczemy go w 50% alkoholu izopropylowym przez około godzinę. Potem już tylko do 70% alkoholu izopropylowego i do ciemnego miejsca. Izopropyl może być zastąpiony w etapie konserwacji 95% alkoholem etylowym, w takim przypadku przetrzymujemy je następnie w tymże alkoholu o stężeniu 80%. To tak w teorii, w praktyce hobbiści stosują raczej lekko rozrzedzony spirol.
jakby co to 791-379-682
Jacek Szubert

Miejscowość: Wrocław

Postprzez ScorpionWorld » 31 Lip 2011, 18:37

Ja preparowalem kiedys dorosle P. liosoma i T. asthenes ktore dostalem w wiekszej ilosci martwe. ROzcialem je od dolu. Z grubsza oczyscilem.
W otwor ktory powstal w rozcieciu wkladalem wate nasaczona denaturatem. Takiego skorpiona kladlem do szczelnego pudelka na chusteczkach nasaczonych denaturatem. Zostawialem to w cieplym miejscu na okolo miesiac.
Po miesiacu wyciagalem skorpiona, wyciagalem z niego wate, dziure wypelnialem silikonem (szary najlepiej sie sprawdzal) i modelowalem ksztalt mesosomy tak aby byl realistyczny. Skorpiona za pomoca szpilek i wykalaczek modelowalem na styropianie na taka poze jaka mi odpowiadala. Po wuszeniu (okolo tygodnia) w cieplym miejscu skorpion pozostawal w pozycji jaka zostala mu nadana, nie psul sie i wygladal dosc realistycznie. Nie polecam pozniej lakierowac skorpow poniewaz lakier osadza sie na drobnych wloskach ktore pokrywaja skorpy i dziwnie to wyglada.
ScorpionWorld

Postprzez Chev » 01 Sie 2011, 09:59

ja dorosłego A. mauritanicus po prostu ułożyłem szpilkami na styropianie i postawiłem na terrarium w miejscu gdzie grzeje żarówka, na początku trochę śmierdział ale później było okej, mam już go z 2 lata i nic mu nie jest.
Chev

Postprzez Grzegorz Pełka » 01 Sie 2011, 11:59

Przepis Jacka brzmi bardzo skomplikowanie ;)
Mogę polecić inny sposób, używany przez profesjonalistów "w polu". Bardzo dobrze opisany na ATSHQ:

http://forum.atshq.org/viewtopic.php?f=5&t=3056&p=19482

Osobiście też preparuję skolopendry i skorpiony w opisany sposób.
Z własnego doświadczenia mogę dodać, że woda nie może być za gorąca, blisko wrzenia. Oraz należy pamiętać o nastrzykiwaniu alkoholem większych osobników.

Pozdrawiam,
Grzegorz
Od lipca w Azji. Obecnie pracuję w Kuala Lumpur, w Malezji:
http://www.worldwidevet.blogspot.com
http://www.facebook.com/WorldWideVet
Awatar użytkownika
Grzegorz Pełka

Postprzez stachu92 » 21 Lis 2011, 11:09

I stalo sie.. pierwszy wiekszy trup:/ Mam pytanie: skorpion jest caly zesztywnialy, i teraz jezeli wrzuce go do spirytusu na kilka dni to bedzie po wyciagnieciu mozliwe "uformowanie go" czy dalej bedzie takim sztywniakiem?? byl to gatunek sucholubny wiec na razie nie gnije (padl w przeciagu 3-4 dni) Po wyciagnieciu chcial bym go ustawic w pozycji stojacej a nie na plasko, metasoma do gory itp. Po wyciagnieciu ze spirytu ustawil bym go i suszyl. Aaa a wogole jak duzo tego spirytu musi byc? tyle zeby sie zanóżyl czy musi byc go duzo wiecej??
stachu92

Postprzez Jacek Szubert » 21 Lis 2011, 18:16

Ze spirytusem ciężko będzie - sam jakiś czas temu wrzuciłem do niego kompletnie ususzonego skorpa, jedynie lekko zmiękł. Za bardzo nie dało by się go aktualnie ukształtować, no ale na pewno lepiej niż kompletnie suchego.

Podobno ocet zmiękcza kości [nie mam pojęcia na jakiej zasadzie miałoby to działać, ale tak głoszą legendy], może podobne działanie będzie miał na pancerz skorpiona. Testy na własne ryzyko, bo nie próbowałem jeszcze nigdy.
jakby co to 791-379-682
Jacek Szubert

Postprzez adjaro » 21 Lis 2011, 18:29

Jajko w occie po jakimś czasie traci zupełnie skorupkę.
Więc ja bałbym się do octu wkładać skorpiona :D

Gdzieś na forum widziałem zdjęcia jak ktoś wkładał do spirytusu.
Później wyciągnął na kawałek steropianu, poprzybijał szpilki, które
trzymały skorpa w pożądanym ustawieniu i czekał aż wyschnie.
Awatar użytkownika
adjaro

Postprzez Nikt » 21 Lis 2011, 21:51

Jacek Szubert napisał(a):Podobno ocet zmiękcza kości [nie mam pojęcia na jakiej zasadzie miałoby to działać, ale tak głoszą legendy], może podobne działanie będzie miał na pancerz skorpiona. Testy na własne ryzyko, bo nie próbowałem jeszcze nigdy.

Ocet wypłukuje z kości sole wapnia i fosforu, efekt jest taki, że kość traci sztywność. Nie mam pojęcia czy i jak zareagowałby pancerzyk skorpiona.

Myslałeś o użyciu formaliny?
Nikt

Następna

Wróć do Skorpiony

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość