Drenaż- dobre rozłożenie wilgotności w terrarium

Budowa oraz urządzanie pojemnika hodowlanego.

Drenaż- dobre rozłożenie wilgotności w terrarium

Postprzez damiano7x7 » 30 Sty 2014, 23:14

Witam Serdecznie
Chciałbym założyć wątek poświęcony drenażowi oraz kontroli wilgotności w terrarium tropikalnym.
Ja W terrariach w których mam skorpiony lubiące wilgotne środowisko zastosowałem drenaż składający się z :
-piasku do akwarium (frakcja 3mm- 10 mm)
-siatki budowlanej
-rurki pcv Ø 20mm
Podobno dobrze sprawuje się też keramzyt ale jeszcze nie próbowałem. Prosił bym o wasze pomysły, opinie i zdjęcia.
Pozdrawiam
Damian
Vincit Omnia Industria
Awatar użytkownika
damiano7x7

Miejscowość: Kraków

Re: Drenaż- dobre rozłożenie wilgotności w terrarium

Postprzez Rhopalurus » 01 Lut 2014, 13:56

Witaj, napisz jeszcze ile m² ma Twoje terrarium ;) Czy to jest jakaś sieć łącząca ze sobą kilkadziesiąt pojemników? Pierwszy raz spotykam się z takimi samowolkami budowlanymi w hodowli skorpionów :) Raczej każdy woli lać z butelki co parę dni.
Pozdrawiam
Rhopalurus

Postprzez natan » 01 Lut 2014, 16:58

zastosowałem kiedyś taki drenaż u Heterometrus mysorensis:
spodem terra puściłem gumową rurke wychodzącą z terra w rogu na zewnątrz. spód zasypałem grubym żwirkiem akwarystycznym, na to siatka plastikowa budowlana i kilkanaści cm torfu. bardzo dobrze się sprawowało i moge z czystym sumieniem polecic :) ważne żeby skorpom lubiącym kopac uniemożliwic dostanie się pod siatke tam gdzie ona dochodzi do ściany terra, aby go nie utopic.
plusem drenażu jest to, że możemy rzadziej 'podlewac' terra, torf na wierzchu troche przesycha przez co jest mniejsze prawdopodobienstwo wystąpienia pleśni na podłożu oraz roztoczy na resztkach pokarmu (jeśli skorp nie będzie wcinał w norze:))
Awatar użytkownika
natan

Postprzez ScorpionWorld » 01 Lut 2014, 22:16

Przy za grubej wartswie wlokna kokosowego bez zadnych domieszek plesn pojawi sie u dolu. Polecam domieszac cos co spulchni troche nasze podloze np. keramazyt, perlit, verniculit, zwirek itp. Ostatnimi czasy stosuje torf kwasny u skorpionow wilgociolubnych , z domieszka podloza do kaktusow u tych preferujacych mniejsza wilgotnosc i moge szczerze polecic. 50litrow za 8-10 zlotych a przy tym lepsza prezencja i trudniej o robactwo w takim Ph.
ScorpionWorld

Postprzez damiano7x7 » 02 Lut 2014, 00:01

Moje terraria dla młodszych osobników to 30x30x25 Natomiast dorosłe to 50x50x30.
Ciekawe teorie przedstawiliście. Muszę wypróbować :)
Pozdrawiam
Vincit Omnia Industria
Awatar użytkownika
damiano7x7

Postprzez damiano7x7 » 02 Lut 2014, 00:04

Rhopalurus napisał(a): Raczej każdy woli lać z butelki co parę dni.
Pozdrawiam

Ja aż tak nie leję :) hehe spryskuję co 2-3 dni
Pozdrawiam
Vincit Omnia Industria
Awatar użytkownika
damiano7x7

Postprzez reehani » 06 Lut 2014, 20:51

ScorpionWorld napisał(a):Ostatnimi czasy stosuje torf kwasny u skorpionow wilgociolubnych , z domieszka podloza do kaktusow u tych preferujacych mniejsza wilgotnosc i moge szczerze polecic. 50litrow za 8-10 zlotych a przy tym lepsza prezencja i trudniej o robactwo w takim Ph.

Hmm, ciekawe. Zawsze bałem się używać torfu właśnie ze względu na jego kwaśny odczyn. Nie zauważyłeś żadnego wpływu na skorpiony? Może były jakieś badania pod tym kątem?
Awatar użytkownika
reehani

Witam na forum

Postprzez guatona » 17 Lip 2015, 17:07

Podpisuję się pod pytaniem :)
Awatar użytkownika
guatona

Miejscowość: Polska

Wróć do Terrarium

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość