Autogamia

Anatomia, morfologia, ekologia, taksonomia, oraz inne dziedziny niezwiązane bezpośrednio z warunkami hodowlanymi.

Autogamia

Postprzez sensei » 28 Wrz 2014, 17:03

Od maja posiadam dorosłego skorpiona Heterometrus Petersii. Przez cały okres, tj. jakoś od początku maja aż do dziś, skorpion nie miał kontaktu z innymi przedstawicielami swojego gatunku, nie wiem czy w ogóle był "wśród swoich" jeszcze nim go kupiłem.

Jakież było moje zdziwienie, gdy dzisiaj zajrzałem do terrarium i na ciele skorpiona zauważyłem gromadkę młodych. Czy u skorpionów występuje samozapłodnienie? Ewentualnie jak długo samice skorpiona noszą w sobie młode?
sensei

Re: Autogamia

Postprzez reehani » 28 Wrz 2014, 21:52

Sposób rozmnażania jaki masz na myśli w przypadku skorpionów jest nazywany partenogenezą. Krótki opis oraz listę gatunków, u których występuje, możesz znaleźć w FAQ - tutaj

U gatunku, który posiadasz, partenogeneza nie występuje, więc samica musiała mieć kontakt z samcem. Duża cześć H. petersii pochodzi z odłowu, a większość samic przyjeżdża już zapłodniona. Ciąża może u nich trwać nawet około roku czasu. Moja pierwsza samica wydała młode po 9 miesiącach od zakupu. Jakiś czas temu kupiłem kilka sztuk z odłowu i 2 samice urodziły po około miesiącu.

Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko cieszyć się z niespodzianki ;)
Awatar użytkownika
reehani

Postprzez sensei » 02 Paź 2014, 14:13

Dziękuję za odpowiedź.

Zbaczając trochę z tematu, po jakim czasie młode można odseparować od matki?
sensei

Postprzez pablo102425 » 04 Paź 2014, 22:13

Są dwie szkoły na ten temat.

Jedna mówi że młode można oddzielać po tym jak zejdą one z samicy. Trudno dokładnie powiedzieć kiedy to będzie. Jest to zależne od wielu czynników.

Druga głosi że młode powinno się pozostawić przez jakiś czas z matką aby zabiła one najsłabsze sztuki.

Osobiście skłaniam się do drugiej, w swojej hodowli zauważyłem że po dłuższym czasie z matką mniej osobników pada po oddzieleniu (w większości gatunków). Wydaje mi się że jest to spowodowane tym czym opisałem wyżej. Jednak nie namawiam Cię do niczego.

Przeglądnij FAQ oraz forum, sporo było pisane na ten temat.
Awatar użytkownika
pablo102425

Miejscowość: Opava, Czech Republic

Postprzez sensei » 12 Paź 2014, 18:11

Gdy młode zaczęły schodzić z matki, zostawiłem je razem w jednym terrarium, nie oddzielałem ich od matki i z kilkunastu maluchów ocalał tylko jeden. Resztę matka pozabijała. To normalne?
sensei

Postprzez pablo102425 » 13 Paź 2014, 07:57

Normalne że zabija część najsłabszych. U mnie nigdy matka tego gatunku nie zabiła ani jednego swojego młodego.
Awatar użytkownika
pablo102425

Miejscowość: Opava, Czech Republic

Postprzez E30KoNiK » 13 Paź 2014, 10:29

Jak zeszły z niej młode< to mogłeś ją nakarmić. Może poprostu głodna była?
Awatar użytkownika
E30KoNiK

Miejscowość: Jastrzębie-Zdrój

Postprzez sensei » 13 Paź 2014, 17:15

Żarcie było, podałem jej karaczana.

Przepraszam za odejście od tematu, ale skoro jeden maluch przeżył, to chyba pora (przynajmniej na razie) oddzielić go od matki i chciałbym się dowiedzieć czym karmić to maleństwo i czy w tym przypadku też należy stosować zasadę, która głosi, że pokarm nie może przekraczać 1/3 wielkości skorpiona.
sensei

Wróć do Skorpiony

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości