- Ceratogyrus, 18:12 09.05.20
- MatrickVuH, 13:30 15.02.20
- MatrickVuH, 13:21 15.02.20
- EniliocibE, 10:58 15.02.20
- EniliocibE, 10:53 15.02.20
- ClintomImaw, 10:24 15.02.20
- ClintomImaw, 10:21 15.02.20
- Vimcentnifs, 10:10 15.02.20


Rozwój i dymorfizm Centruroides margaritatus
Różnice w wielkości i kształcie poszczególnych części ciała w stosunku do zmiany wielkości całego ciała uważane są za wynik doboru płciowego lub naturalnego. Samce o większych rozmiarach mają większą szansę na wygranie sporu z innymi samcami. Następuje więc pozytywna selekcja - faworyzowane są cechy pozwalające przetrwać. W przypadku drugorzędowych cech płciowych dzieje się odwrotnie - z puli genowej wykluczane są cechy, które utrudniają reprodukcję. Standardowego rozmiaru genitalia samca, które dopasowane będą do standardowego rozmiaru genitaliów samic są preferowane, natomiast odchyły od normy nie pozwalają na dalsze przekazanie genów. Jako że rytuał zalotów skorpionów obejmuje szereg bodźców i zachowań, które są wykorzystywane zarówno w czynnościach seksualnych, jak i "codziennych", podlegają one zarówno doborowi płciowemu oraz naturalnemu - dając przewagę lub wręcz przeciwnie, w czynnościach związanych z rozmnażaniem, a także i innymi zachowaniami.
Cechy podlegające doborowi naturalnemu rozwijają się w przybliżeniu izometrycznie (są proporcjonalne do ciała skorpiona podczas całego okresu wzrostu), natomiast te dobierane przez selekcję płciową wykazują wzrost allometryczny - wspomniane proporcje się zmieniają. Główną cechą, dzięki której rozróżnić można przedstawicieli obu płci w przypadku Centruroides margaritatus (Gervais 1841) jest wielkość ciała (samica większa) oraz długość metasomy (u samców dłuższa). Ostatnio przyjrzano się dokładniej właśnie temu gatunkowi, a w szczególności zalotom oraz cechom płciowym.
Zaloty oraz przekazanie spermy nie różni się za bardzo od zachowań innych gatunków. Również wspomniany dymorfizm występuje u większości skorpionów. Jedynie fakt, że samice C. margaritatus mają grubszą chelae odróżnia je od przedstawicieli innych rodzajów (u części cecha ta jest odwrócona, u innych nie występuje, jednak u równie wielu jest niemal identyczna). Samce są mniejsze, lecz mają dłuższą metasomę. Większość ich części ciała rozwija się szybciej w stosunku do samic (co jest rezultatem osiągania dorosłości wylinkę wcześniej), lecz równomiernie na przestrzeni całego okresu wzrostu, w stosunku do długości ciała. Jedynie pektyny wykazały negatywną allometrię (wraz ze wzrostem skorpiona rosną coraz wolniej). Nie odnotowano oczekiwanej, pozytywnej allometrii długości metasomy.
Bibliografia
- Sanchez-Quiros C, Arevalo E, Barrantes G. Static allometry and sexual size dimorphism in Centruroides margaritatus (Scorpiones: Buthidae). Journal of Arachnology. 2012;40:338-44.