- Ceratogyrus, 18:12 09.05.20
- MatrickVuH, 13:30 15.02.20
- MatrickVuH, 13:21 15.02.20
- EniliocibE, 10:58 15.02.20
- EniliocibE, 10:53 15.02.20
- ClintomImaw, 10:24 15.02.20
- ClintomImaw, 10:21 15.02.20
- Vimcentnifs, 10:10 15.02.20


Pojemnik hodowlany




Usytuowanie pojemnika
Miejsce dla zbiornika musimy głęboko przemyśleć. Nie możemy go stawiać na pewno na kaloryferze czy innych grzejnikach, czy też bezpośrednio wystawiać na działanie promieni słonecznych. W takich wypadkach temperatura może się w nim gwałtownie podnieść, co spowoduje śmierć skorpiona. Pojemnik nie powinien być dostępny dla osób postronnych, w szczególności małych dzieci. Również inne zwierzęta domowe (w szczególności koty) nie powinny mieć dostępu do hodowli. Nie stawiamy go także przy głośnikach oraz innych urządzeniach powodujących silne lub też długotrwałe wibracje.Oświetlenie i ogrzewanie
Oświetlenie skorpionów nie jest najważniejszym elementem w ich życiu - większość życia spędzają one w schronieniu, wystarczy więc im nawet półmrok. Jednak jeśli nam na tym zależy, może ustawić nad nimi lampkę ze zwykła żarówką. Potwierdzone jest także że skorpiony nie widzą światła czerwonego emitowanego przez specjalną żarówką dostępną w każdym sklepie zoologicznym czy też na aukcjach internetowych.
Jednak ogrzewanie gra kluczową rolę w życiu naszych podopiecznych. W wyższych temperaturach są bardziej aktywne, chętniej i częściej jedzą, szybciej przechodzą wylinki. Aby zapewnić im wyższa temperaturę mamy dostępnych kilka możliwości:
- Umieścić nad pojemnikiem lampkę. Żarówka nie może być zbyt mocna. Przed umieszczeniem pod nią pojemnika sprawdź jaka temperatura jest pod nią. Przeważnie wystarcza moc 15-25W.
- Kabel/mata grzewcza. Można go umieścić praktycznie z każdej strony pojemnika. Jednak kabel zbyt silny może mieć negatywny wpływ jeśli umieścimy go pod pojemnikiem. Skorpiony reagują na zbyt wysoką temperaturę zakupując się w podłożu, który w tym przypadku może być cieplejsze niż wyższy poziom pojemnika. Dla bezpieczeństwa nie wkładamy go do wnętrza zbiornika.
- Skałki grzewcze. Są rzadko spotykane w hodowlach skorpionów, ponieważ nie są zbyt praktyczne.
Podłoże
W każdym opisie skorpiona w naszym serwisie, wyszczególniony jest skład oraz grubość (jeśli powinna ona być w jakiś sposób niestandardowa) podłoża. Przeważnie spotykamy się z piaskiem, żwirkiem, włóknem kokosowym i torfem. Dobrym rozwiązaniem jest ich mieszanka z gliną, dobierając odpowiednie proporcje zapobiec może to zapadaniu się nor skorpionów. Jeśli chcemy zastosować podłoże z lasu czy też innego miejsca, najlepiej je wyparzyć, aby nie przynieść z nim do domu różnych niewielkich owadów mieszkających w nim.
Podłoże powinniśmy kupować ze sprawdzonych źródeł - czasami zdarzają się nieprzyjemne sytuacje takie jak śmierć pajęczaka po wymianie podłoża.
Wilgotność
Wilgotność panującą w zbiorniku możemy zmierzyć przy pomocy higrometru. Dostępne są różne ich wersje, najdokładniejsze są te elektroniczne. Większość hodowców jednak stara się uniknąć tego wydatku, przy odrobinie wprawy wilgotność ocenić możemy z wystarczającą dokładnością "na oko".
W zależności od gatunku możemy ją odpowiednio podnieść. Umieszczamy w tym celu niewielki, płaski pojemnik z wodą. Możemy także spryskiwać podłoże w niewielkiej jego części jak i też całościowo. Przydać nam się może spryskiwacz do kwiatów, dostępny w każdym sklepie z kwiatami, czasem również strzykawka okazuje się najwygodniejszym wyjściem.
Pozostałe elementy wewnątrz pojemnika
Jedyną niezbędną rzeczą jest zapewnienie bezpiecznego schronienia. Posłuży nam do tego płaski kamień oraz kawałki drzewa. Kamień, podczas prac remontowych wykonywanych przez skorpiona może go przygnieść, dlatego lepsze będą lżejsze materiały. W wilgotnych typach terrarium polecam kawałki kory drzewa korkowego, które to nie pleśnieją. Również kawałki korka technicznego są często stosowane, jednak pojemnik hodowlany staje się przez to mniej naturalny. Inne elementy takie jak gałęzie czy żywe bądź sztuczne rośliny dodają jedynie estetycznego wyglądu pojemnika.
Problemy występujące w pojemnikach
- Pleśń - w zależności od miejsca występowania pleśni, możemy dany element wymienić. Jeśli pleśń pojawi się na podłożu, powodem może być niezebranie pozostałości po karmówce lub niewystarczająca wentylacja.
- Resztki pokarmu - po każdym karmieniu skorpiona powinniśmy usunąć wszelkie resztki, które mogą pleśnieć lub mogą zebrać się na nim roztocza.
- Roztocza - w niewielkiej ilości nie są szczególnie groźne, można je w większości wyłapać. Jeśli jednak ich ilość jest znaczna, należy wymienić całe podłoże, wymyć pojemnik oraz usunąć elementy wystroju na których wystąpiły.
- Odchody - nie są groźne, w wilgotnych pojemnikach stosunkowo szybko się rozpuszczają. Mogą psuć jedynie wygląd pojemnika.