- Ceratogyrus, 18:12 09.05.20
- MatrickVuH, 13:30 15.02.20
- MatrickVuH, 13:21 15.02.20
- EniliocibE, 10:58 15.02.20
- EniliocibE, 10:53 15.02.20
- ClintomImaw, 10:24 15.02.20
- ClintomImaw, 10:21 15.02.20
- Vimcentnifs, 10:10 15.02.20


Pakowanie i wysyłka skorpiona
W naszym hobby piękne jest to, że wielu z nas nie poprzestaje na hodowli jednego skorpiona. Staramy się rozmnażać, nabywać nowe gatunki. Jednak równoznaczna z tym okazuje się sprzedaż nadmiaru młodych, czy też chęć wymienienia się skorpionami z terrarystami z innego miasta, do którego nie można dojechać i wymienić się osobiście. I tu powstaje problem z pakowaniem skorpiona.
Wysyłka skorpiona w okresie ciepłym
Kiedy temperatura w nocy nie spada poniżej 10°C istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nawet słabo zabezpieczona przesyłka ze skorpionem dotrze do odbiorcy z żywą zawartością. Wystarczy znać podstawy, aby ani skorpionowi, ani nam się nic nie stało.
1. Przygotowanie skorpiona do wysyłki.
Wysyłany skorpion nie może być świeżo po wylince czy też nienakarmiony. Może to spowodować uszkodzenie skorpiona oraz wycieńczenie, które w wielu przypadkach kończy się śmiercią. Przed podróżą powinien być również nawodniony. Wodę podajemy mu dzień, dwa przed wysyłką, niezależnie od typu skorpiona (tropikalny czy pustynny). Wysyłka to zawsze duży stres, przez który szybko się odwadniają.
2. Przygotowanie do pakowania.
Najlepiej mieć wszystko pod ręką, abyśmy później przez pośpiech i szukanie brakujących materiałów nie zapomnieli o czymś, np. o zamknięciu pojemnika ze skorpionem. Do wysyłki w okresie o ciepłych nocach potrzebne nam będą:
- papierowe ręczniki lub papier toaletowy,
- odpowiedniej wielkości pojemnik wykonany z grubego plastiku, taki aby nie zgniótł się podczas wysyłki,
- długa pęseta,
- taśma klejąca,
- karton lub koperta bąbelkowa.
3. Umieszczenie skorpiona w odpowiednio przygotowanym pojemniku.
- Spód oraz boki pojemnika wykładamy ręcznikami papierowymi, na które możemy wlać dosłownie parę kropel wody. Jednak nie wlewamy jej za dużo, bo mogłoby to spowodować przytwierdzenie skorpiona do zawilgoconej ścianki pojemnika, najczęściej dzieje się tak przy małych skorpionach (< 1cm).
- Aby zapobiec ucieczce, pojemnik przeznaczony do wysyłki wkładamy do terrarium skorpiona lub też oba umieszczamy w dużym akwarium, terrarium, misce, czy nawet wannie.
- Przenosimy skorpiona pęsetą za metasomę lub przeganiamy go do pojemnika transportowego. O całym tym procesie można przeczytać w osobnym artykule.
- Jeśli tak, jak na załączonym powyżej zdjęciu, pojemnik będzie sporo większy od skorpiona, możemy ręcznik zrolować w dłoniach tworząc kulkę, którą następnie delikatnie umieszczamy w wolnej przestrzeni. Skorpiona przykrywamy jeszcze jedną warstwą ręczników.
- Zamykamy szczelnie pojemnik oraz oklejamy taśmą klejącą, aby mieć pewność, że pojemnik nie otworzy się podczas wysyłki oraz że osoba otrzymująca skorpiona nieopatrznie nie uwolni skorpiona podczas wyjmowania z pojemnika warstw zabezpieczających.
Mała uwaga. Skorpiony są bardziej odporne na uszkodzenia, niż hodowane i wysyłane dużo częściej ptaszniki. Nie muszą mieć tak szczelnie i miękko wyłożonego pojemnika. Niektórzy wysyłają również duże skorpiony z samym piaskiem, bez zapełnienia powierzchni delikatnymi materiałami, najczęściej jest to widoczne w przesyłkach zza naszej zachodniej granicy. Jednak aby mieć pewność, należy postępować według powyższych wskazówek.
4. Zabezpieczanie przesyłki.
- Przygotowany tak pojemnik ze skorpionem należy szczelnie obwinąć papierowymi ręcznikami, papierem toaletowym, czy chociażby kartkami z gazet, zabezpieczając następnie przed rozwinięciem, taśmą klejącą.
- Przesyłka podczas transportu musi być przygotowana również na błędy pracownika poczty czy firm kurierskich. Dlatego zalecamy włożenie jej do niewielkiego kartonu lub koperty bąbelkowej. Musimy wypełnić wolną przestrzeń np. gazetami, aby przesyłka nie przemieszczała się w trakcie podróży.
Jeśli przesyłkę chcemy nadać Pocztą Polską, zdecydować musimy, czy wolimy zapłacić więcej, czy mniej - za usługę o takiej samej jakości. Regulamin PP nie definiuje, czy list musi być w formie koperty. Definiuje natomiast maksymalne oraz minimalne wymiary przesyłki listowej, a także jej maksymalną wagę (2 kg). Największy wymiar nie może przekraczać 60 cm, natomiast suma trzech wymiarów musi być mniejsza niż 90 cm. Przykładowo pudełko 30x30x30 cm nadal może być listem. Minimalne wymiary strony adresowej to 9x14 cm. Pudełko powinno spełnić jeszcze jeden wymóg - "estetyczny". Nie może być zniszczone, musi mieć jedną stronę, na której łatwo będzie umieścić znaczki oraz adres.
Właśnie przez wzgląd na ten ostatni wymóg sporo osób decyduje się na umieszczenie kartonu w kopercie bąbelkowej. Tym samym płacą niewiele, oraz nie muszą trudzić się z zabezpieczaniem pudełka przykładowo papierem pakownym. Przy przesyłkach o wymiarach z górnych granic regulaminu (na przykład wspomniane 30x30x30) osoby je przyjmujące mogą się sprzeciwiać. Pamiętać jednak powinniśmy, że regulamin jest po naszej stronie.
Pamiętajmy również, aby korzystać jedynie z listów poleconych. Przesyłki w takiej formie są rejestrowane w systemie, dostajemy również potwierdzenie nadania. W przypadku zaginięcia takiego listu mamy prawo do roszczeń.
Wysyłka skorpionów w okresie zimnym
Wysyłek, w okresie kiedy w nocy temperatura spada poniżej 10°C, nie zalecamy, jednak czasami trafia się okazja czy też niebaczący na nic kupujący. Postępujemy wtedy dokładnie tak samo jak w punktach 1-3, jednak musimy przyłożyć dużo większą wagę do zabezpieczenia przesyłki.
Możemy oczywiście użyć różnych pianek i innych materiałów termoizolacyjnych dostępnych w składach budowlanych, jednak przesyłkę można dobrze zabezpieczyć materiałami, które każdy z nas ma w domu, to jest:
- ręczniki papierowe czy papier toaletowy,
- folia aluminiowa,
- wata.
Ad. 4. Zabezpieczenie przesyłki - sezon zimny.
Punkt 4. z wysyłki w sezonie ciepłym udoskonalamy o:
- Przygotowany pojemnik ze skorpionem szczelnie obwijamy ręcznikami papierowymi, zabezpieczając taśmą klejącą.
- Bardzo dobrze jako izolacja sprawdza się zwykła wata. Jednak powinna być dobrze obłożona dookoła przesyłki i szczelnie oklejona na jej łączeniach.
- Dodajemy następne warstwy ręczników, aby kolejny krok był łatwiejszy do wykonania.
- Następnie zawijamy w fiole aluminiową, nie uszkadzając jej. Ponownie zabezpieczamy taśmą przed rozwinięciem.
- Również podczas wysyłki nie powinna ona ulec uszkodzeniu dlatego owijamy delikatnym materiał, czyli ręcznikami i umieszczamy w kartonie.
5. Dodatkowe możliwości.
Oczywiście wysyłając wiele przesyłek możemy zaopatrzyć się w gotowe rozwiązania dostępne w różnych sklepach internetowych, czy też korzystając z forumowych ogłoszeń. Najbardziej pomocne i niedrogie rozwiązania to pojemniki styropianowe (popularnie styrobox) i wkłady ogrzewające (heat pack).
Heat pack
Jest to wkład o wymiarach 13x9,5 cm, w którym po otwarciu i kontakcie z powietrzem aktywują się substancje wydzielające ciepło. Według producenta maksymalna temperatura osiągnięta przez wkład to 65°C, a średnia 50°C. Najpopularniejsze modele po otwarciu działają 40 godzin.
Styrobox
Są to gotowe pojemniki wykonane ze styropianu, ze szczelnie zamykaną górną pokrywą. Styropian składa się w 98% z powietrza, a w 2% z polistyrenu, co daje doskonałe właściwości izolatora ciepła.
Taki pojemnik możemy również wykonać sami, posiadając styropian i ostry nożyk.
6. Mała uwaga.
Niektóre opisy pakowania pajęczaków zawierają informacje o robieniu niewielkich otworów w warstwach izolacyjnych. O ile można je wykonać w porze ciepłej, to stanowczo odradzamy robienia ich w porze zimnej, wtedy nasze trudy idą na marne. Przez maksymalnie 3 dni skorpion ma wystarczająco powietrza w pojemniku, aby przeżyć.
Terminy dostawy
Na pewno wielu zastanawia się ile czasu minie, zanim przesyłka osiągnie cel. Pomimo zapewnień i gwarancji pośredników terminy bywają różne, dlatego podajemy informacje wynikające z własnego doświadczenia:
- Poczta Polska, list polecony priorytetowy - 60% na drugi dzień od wysłania, 35% na trzeci, 5% różnie.
- Poczta Polska, paczka priorytetowa - 80% na drugi dzień, 19% na trzeci.
- Kurier - 90% na drugi dzień, 10% później.
Przesyłki zagraniczne Pocztą Polską - list/paczka:
- kraje najbliżej Polski (Czechy, Niemcy, Austria, Holandia) - około 3 dni,
- dalsza Europa (Francja, Hiszpania, Włochy, Norwegia) - około 3-4 dni,
- inne kontynenty - minimum 7 dni.
Zachęcamy również do korzystania z usług PKP (30 zł) oraz PKS (zależnie od kierowcy - około 10-15 zł). Wysyłka tymi środkami daje nam dużo wyższą gwarancję, aniżeli Pocztą Polską czy kurierami. Czas dostawy to jedynie czas przejazdu pociągu czy autobusu. Niestety ograniczeniem są połączenia bezpośrednie - bez takowego między naszą, a docelową miejscowością, wysyłka będzie niemożliwa. Warto również nadmienić, że jedynie w PKP transport taki odbywa się oficjalnie (z pisemnym potwierdzeniem nadania i odebrania). Jeśli chodzi o PKS, jest to jedynie ustna umowa między nami, a kierowcą.
Regulamin
Regulamin Poczty Polskiej, kurierów, oraz prawdopodobnie też PKP stanowczo zabrania wysyłki żywych zwierząt (w pierwszym przypadku oprócz ptactwa oraz pszczół - ale po spełnieniu odpowiednich wymogów). Nie zachęcamy do łamania tego regulaminu. Artykuł ten powstał jedynie w celach edukacyjnych.
Wierzymy również, że jeśli ktoś ma w planach nieprzestrzeganie tego punktu regulaminu, stosowanie się do podstawowych zasad pakowania skorpionów wyjdzie na dobre zarówno samemu zwierzęciu, jak i osobom zajmującym się przesyłką. Wysyłka w ten sposób jest popularną i niestety często jedyną możliwą opcją.
Poczta koleżeńska
Zachęcamy także do korzystania z ofert osób ze środowiska, którzy często za niewielką opłatą są skłonni dostarczyć naszą przesyłkę. Oferty takie znajdziemy tutaj, umieszcać i szukać ich możemy również u nas na forum.