- Ceratogyrus, 18:12 09.05.20
- MatrickVuH, 13:30 15.02.20
- MatrickVuH, 13:21 15.02.20
- EniliocibE, 10:58 15.02.20
- EniliocibE, 10:53 15.02.20
- ClintomImaw, 10:24 15.02.20
- ClintomImaw, 10:21 15.02.20
- Vimcentnifs, 10:10 15.02.20


Rozmnażanie




Skorpiony to niezwykłe zwierzęta, a na szczególną uwagę zasługuje sposób ich rozmnażania. Od rytualnego „tańca” pary, przez złożenie przez samca spermatoforu i zapłodnieniem samicy, rozwoju embrionu (który trwa u Buthidae 5.2 ± 2.3 miesiąca, u innych 11.4 ± 3.56 miesiąca) do narodzin i opieki samicy nad miotem. Przyjrzyjmy się tym etapom bardziej szczegółowo.
Zaloty oraz zapłodnienie samicy
W środowisku naturalnym samce poszukują samic, które to wolą przesiadywać w swoich kryjówkach i stałych miejscach pobytu. Podobnie jest w warunkach zamkniętych. To samce spacerują w poszukiwaniu samic. Kiedy udaje im się je znaleźć rozpoczynają „taniec godowy”. Wiele gatunków zaczyna drżeć, po czym chwytają palce samic swoimi palcami i w takim uścisku poszukują miejsc, w którym będą mogli złożyć spermatofor. Może to być płaski kamień, kawałek drzewa. Kiedy złożą już swój pakiet nasienia, starają się naprowadzić na niego samicę. Kiedy samica nachodzi na niego pobiera zawarte nasienie, po czym para się rozstaje. Panuję wśród niektórych również przekonanie, że po udanym zapłodnieniu samica zjada samca. Jednak zjawisko to występuje niezmiernie rzadko.
W HD.
Rozwój embrionu.
Laurie w swojej publikacji z 1896 opisuje trzy rodzaje komórek jajowych i rozwoju zarodka:
- Apoikogenic. Duże jaja z żółtkami. Po opuszczeniu mieszka włosowego rozwój zarodka odbywa się w jajowodzie. Zarodek otoczony jest błoną. Zauważone u wszystkich gatunków z Buthidae oraz u Broteochactas, Euscorpius, Brotheas, Chaerilus, Bothriurus i Cercophonius.
- Katoikogenic. Bardzo małe jaja bez żółtek. Rozwój zarodka w jajowodach. Zarodek nie jest otoczony błoną. Zauważone u Scorpionidae i Diplocentridae.
- Nienazwane. Jest to pośredni stan z jajami ubogimi w żółtko. Zauważone u Iurus, Carabostonus, Scorpiops, Anuroctonus i Hadrurus.
Francke w 1982r. ustalił, że skorpiony mogą być podzielone na dwie grupy apoikogenic i katoikogenic. Nienazwany stan został przypisany do apoikogenic. W tej publikacji stwierdził także, że wszystkie gatunki są żyworodne, ponieważ wszystkie zarodki pobierają część składników odżywczych od matki.
Proces porodu
U większości skorpionów wygląda podobnie, mogą jednak wystąpić różnice u skorpionów z różnym modelem rozwoju embrionalnego. Kilka godzin przed porodem samice przybierają postawę podniosłą, stoją na bardziej wyprostowanych odnóżach. Pedipalpy oraz dwie pierwsze pary odnóży wyginają pod mesosomę, w pobliże płytek rodnych, tworząc „koszyk”. Płytki te się otwierają. Przez otwór wydostają się pojedynczo młode. Młode umieszczone w błonie (apoikogenic) wydostają się z niej i po odnóżach i pedipalpach wchodzą na grzbiet matki. Kiedy już wszystkie młode się wydostaną samica wraca do normalnej pozycji. Wielkość młodych w miocie może liczyć od 3-4 sztuk do 105-110.
Postać poembrioniczna
Następuję od momentu narodzin do dorosłości. Młode pozostają na matce do pierwszego linienia. Może to zająć od 5 do 30 dni w zależności od gatunku. Młode L1 nie pobierają pokarm ani nie mogą atakować. Nie posiadają one „paznokci” przy końcach odnóży tylko przyssawki. Pojawiają się one dopiero po pierwszym linieniu. Młode linieją w tym samym okresie, który może trwać 6-8 godzin. Przed linieniem skorpiony stają się powolniejsze i mniej aktywne, dzieje się to prawdopodobnie przez ciśnienie krwi, który w tym czasie się znacznie zmienia.
Wielokrotne wydawanie młodych bez udziału samca
U części gatunków zachodzi zjawisko wielokrotnego wydaniu miotu po jednokrotnym zapłodnieniu z udziałem samca. Samice te potrafią przetrzymywać w swoim ciele nasienie samca, a tym samym zapładniać jaja po wydaniu już miotu. Najbardziej znanym z tego jest gatunek Isometrus maculatus, który po jednokrotnym pobraniu nasienia samca, samice wydają nawet cztery mioty.
Opieka nad samicą oraz młodymi
Po zapłodnieniu samica musi mieć zapewniony spokój, u gatunków potrzebujących niższej wilgotności w tym przypadku możemy ją podnieść, a także umieścić niewielki pojemnik z wodą. Jeśli samicy będziemy przeszkadzać, np. poprzez słuchanie głośno muzyki, która powoduje silne drgania, lub też jeśli samica czuje, że z miotem jest coś nie tak rodzi embriony lub nierozwinięte skorpiony po czym je zjada. Zdarza się także, że matka zjada urodzone już młode. Prawdopodobnie dzieje się to dlatego, ponieważ młode są słabe i mogą sobie nie poradzić.
Młode czasami potrafią spać z grzbietu samicy. Jeśli ona sama nie pomoże im sama wejść możemy delikatnie włożyć je tam sami.
Często zadawane jest pytanie czy należy karmić samice, która opiekuje się młodymi? Otóż skorpiony potrafią wytrzymać bez jedzenia długie miesiące, dlatego na pewno przez ten krótki okres nie trzeba im nic podawać. Karmienie ich może spowodować też nie potrzebny stres.
Podsumowując proces rozmnażania jest bardzo ciekawy, dlatego życzę każdemu hodowcy doświadczenia tego w swojej hodowli. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że skorpiony nie kopulują. Występuje u nich zapłodnienie zewnętrzne.