Strona 1 z 1

Mesobuthus spec. Dymorfizm płciowy

PostWysłany: 04 Kwi 2011, 17:19
przez ScorpionWorld
Mesobuthus spec. należą do skorpionów u których często liczba zębów na pektynach jest taka sama zarówno u samców jak i u samic, dlatego też, aby mieć pewność do co płci skorpiona musimy szukać alternatywnych sposobów seksowania.
U dorosłych osobników rozpoznanie płci nie stanowi większych problemów. U większości gatunków (jak nie wszystkich - nie miałem wszystkich wiec tego nie mogę potwierdzić) dorosłe samce są mniejsze od samic, mają nieznacznie większą metasomę, krępą budowę ciała oraz znacznie silniej rozwinięte chelae z widocznym zębem na ruchomym palcu.
Różnice te, w większym stopniu kształtują się dopiero u dorosłych osobników. U osobników wylinkę przed dorosłością można ocenić prawdopodobną płeć porównując kilka osobników pod względem wielkości chelae jednak nie daje to 100% pewności co do płci.
Warto także zaznaczyć, że u różnych gatunków w różnym stopniu rozwinięty jest ząb na ruchomym palcu chelae. U Mesobuthus martensii i Mesobuthus gibbosus jest on bardzo widoczny, a już u Mesobuthus caucasicus jest minimalny - jednak tu samiec jest znacznie mniej masywnie zbudowany od samicy, co pozwala bezbłędnie określić płeć.
Podobne różnice możemy zauważyć u Hottentotta spec. jednak o tym zapewne już w innym wątku.
Obserwacje te dotyczą na pewno gatunków które posiadałem/posiadam, tj: M. eupeus, M. caucasicus, M. martensii, M. gibosus.

Jeśli macie jakieś obserwacje dotyczące innych gatunków z obrębu rodzaju Mesobuthus spec. oraz zdjęcia obrazujące różnice między obiema płciami to proszę wrzucać śmiało - na pewno przydadzą się wielu.

Mesobuthus martensii:
Samica L7
Image

Samiec L7
Image

Mesobuthus caucasicus:
Samica L7
Image

Samiec L7
Image

Re: Mesobuthus spec. Dymorfizm płciowy

PostWysłany: 06 Lip 2011, 00:13
przez Grzegorz Pełka
Mesobuthus gibbosus

Idąc za Karataş (Euscorpius nr. 7): Pectines with 20-27 teeth in females, 26-33 in males.
Na 30 odłowionych osobników, wszystkie samice miały ~21-23 zęby, samce, zawsze około 28-30.

Także myślę, że przy tym gatunku różnice w budowie pektyn często dają jednoznaczny wynik.