Centruroides spec. Dymorfizm płciowy

Informacje na temat dymorfizmu płciowego oraz prośby o rozpoznanie płci. Indeks tematów instruktażowych.

Centruroides spec. Dymorfizm płciowy

Postprzez ScorpionWorld » 04 Kwi 2011, 18:35

Centruroides spec. należą do skorpionów gdzie rozpoznawanie płci nie należy do szczególnie trudnych u osobników po 6 wylince i większych. U mniejszych osobników tylko w przypadku niektórych gatunków możliwe jest stu procentowe określenie płci i są to między innymi Centruroides infamatus i Centruroides nigrescens, gdyż u tych gatunków liczna zębów na pektynach jest inna u samców i u samic. W większości przypadków liczba zębów na pektynach u samca jak i u samicy jest bardzo podobna, taka sama bądź skrajne wartości nachodzą na siebie, np.: samiec Centruroides bicolor 27-28, samica 25-28 zębów. Wydawać się może, że w takim przypadku na określenie płci nie trzeba będzie czekać do 6 wylinki, ponieważ ilości które na siebie nachodzą są dość małe (w ww. wypadku liczba 27 i 28 - a są przypadki gdzie to jest tylko jedna liczba), otóż wg. moich obserwacji w około 90% przypadków skorpiony obu płci, posiadają właśnie tą "wspólną" ilość zębów. Na 8 osobników Centruroides bicolor 7 sztuk posiadało 28 zębów, 1 sztuka 27 zębów - z czego wyszło 5 samców i 3 samice.
Samce wszystkich gatunków Centruroides posiadają znacznie wydłużoną metasomę, są krępe, mniejsze, często posiadają masywniejsze chelae. Różnice te wykształcają się już po 6. wylinieniu bez różnicy czy samiec dorasta po 6. czy po 7. wylinieniu.
Samce które dorastają już po 6. wylince z reguły posiadają mniej rozwinięty dymorfizm płciowy. Łatwo to porównać na przykładzie Centruroides gracilis, gdzie część samców dorasta po 6. a część po 7. wylinieniu. Te dorosłe wcześniej, mają znacznie krótsza metasomę i bez doświadczenia bądź porównania z osobnikiem płci przeciwnej łatwo o pomyłkę.
Obserwacje te dotyczą na pewno gatunków które posiadałem/posiadam, tj: C. arctimanus, C. balsasensis, C. bicolor, C. chapianensis, C. elegans, C. excilicauda, C. gracilis, C. infamatus, C. margaritatus, C. meisei, C. nigrescens, C. nitidus, C. sculptutatus, C. vittatus i kilka innych o których zapewne zapomniałem.

Jeśli macie jakieś obserwacje dotyczące innych gatunków z obrębu rodzaju Centruroides spec. oraz zdjęcia obrazujące różnice między obiema płciami to proszę wrzucać śmiało - na pewno przydadzą się wielu.

Centruroides balsasensis:
Po lewej samiec L7, po prawej samica L7
Image

Centruroides bicolor:
Po lewej samica L6 - jedno wylinienie do dorosłości, na środku i po prawej samce L6 - dorosłe
Image

Centruroides gracilis:
Po lewej samiec L7, po prawej samica L7 z młodymi L1
Image

Centruroides infamatus:
Po lewej samica L6 - jedno wylinienie do dorosłości, po prawej samiec L6 - jedno wylinienie do dorosłości
Image

Centruroides margaritatus:
Dorosła samica
Image

Dorosły samiec
Image

Centruroides nitidus:
Dorosła para, po lewej samica, po prawej samiec
Image

Centruroides sculpturatus:
Dorosła para, po lewej samica, po prawej samiec
Image
ScorpionWorld
 
Posty: 298
Rejestracja: 18 Mar 2011, 11:06

Wróć do Rozpoznawanie płciKto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


cron