Illustrated catalog of scorpions - Kovarik

Recenzje książek oraz filmów dotyczących skorpionów.

Illustrated catalog of scorpions - Kovarik

Postprzez ScorpionWorld » 23 Mar 2011, 19:27

Frantisek Kovarik. 2009. Illustrated catalog of scorpions Part I. Clairon Production.

Stron: 169
Rozmiar: ~A4
Okładka: twarda.
Język: angielski.
ISBN: 978-80-904340-0-4

Streszczenie:
Jak na razie jedyna wydana część traktująca o skorpionach, ilustrowanych katalogów autorstwa F.Kovarika.
W tej części dokładnie zostały opisane skorpiony z rodzaju Heterometrus, Pandinus, Scorpio, Opistophthalmus.
We wprowadzeniu zawarte zostały informacje dotyczące morfologii i toksykologii (nie tylko skorpionów z ww rodzajów), środowiska naturalnego, rozmnażania oraz rozwoju zarodków. Jako, iż jest to książka adresowana do osób zajmujących się hodowlą skorpionów znaleźć możemy także opisy odpowiedniego terrarium do hodowli skorpionów, informacje dotyczące odpowiedniego karmienia, opieki nad młodymi i dane dotyczące wzrostu.

Wielkim atutem książki są aktualne (jak na 2009 rok) klucze rodzin i rodzajów, a także klucz całej rodziny Scorpioninae oraz rodzaju Heterometrus i Pandinus.

Opisy wybranych gatunków są rozszerzone o dane dotyczące hodowli - wraz z przedstawieniem częstości linień!. Podstawowy opis posiada informacje odnośnie wielkości, dokładnej lokalizacji, różnic w dymorfizmie płciowym oraz wszystkie poprzednie nazwy danego gatunku. W książce zawarte zostały także krótkie opisy całych rodzajów.

Nie można zapomnieć o ogromnej ilości kolorowych, dobrej jakości zdjęć zarówno preparatów, żywych okazów jak i naturalnego środowiska w jakim skorpiony występują. Każdy opisany gatunek posiada zdjęcie grzbietowe i brzuszne preparatu oraz zbliżenie na prosome i pedipalp - obu płci, dzięki czemu nie będzie już problemem sklasyfikowanie, często bardzo podobnych do siebie osobników oraz oznaczenie płci.


Subiektywna opinia:
Mimo, iż skorpiony opisane w części pierwszej "dzieła Kovarikovskiego" nie należą do obiektów mojego największego zainteresowania, książkę przeczytałem z wielkim zainteresowaniem, a co więcej - przyciągnęła moją uwagę do opisywanych rodzajów. Niezastąpiona w określaniu gatunków, posiadam tą książkę od około roku, a pomogły mi określić gatunki już chyba kilkuset osobników. TAKICH INFORMACJI ORAZ ZDJĘĆ NIE ZNAJDZIEMY W INTERNECIE!! Pytając się Kovarik'a o kolejną część odpowiedział, że powstanie w przeciągu najbliższych lat - i nie dziwie się, że to tyle trwa, bo ilość zdjęć jest na prawdę imponująca - numeracja kończy się na 648 - to chyba nie wymaga komentarza...
Cena jest dość odstraszająca jak na polskie realia, ale twarda oprawa, dobrej jakości druk oraz papier na pewno pozwolą książce przetrwać wiele, wiele lat.
Książka raczej dla osób, które skorpionami zajmują się już jakiś czas, ponieważ używane jest nazewnictwo naukowe - osobom które nie miały dłuższej styczności z tematyką skorpionów polecam przeczytać wstęp 5 razy bądź więcej.
ScorpionWorld
 
Posty: 298
Rejestracja: 18 Mar 2011, 11:06

Re: Illustrated catalog of scorpions Part I - Frantisek Kova

Postprzez Jacek Szubert » 23 Mar 2011, 19:46

Dla miłośników wyżej wymienionych rodzai (właściwie nawet bez Heterometrus spp., bo w ogólnodostępnej rewizji tego rodzaju dostępne są chyba te same dane oraz zdjęcia) pewnie będzie to ciekawa pozycja. Raczej najłatwiej dostępny klucz do rodzaju Scorpio, Opistophthalmus, a przede wszystkim Pandinus.

Wstęp mnie osobiście też nie powalił. Jedynie ogólnikowo opisana anatomia, kwestie związane z jadem oraz rozmnażaniem. Do tego kilka zdań na temat kilku aspektów związanych z hodowlą. No ale wiadoma sprawa, że nie to miało być celem tej książki :)

Image
jakby co to 791-379-682
Jacek Szubert
 
Posty: 477
Rejestracja: 27 Lut 2011, 22:34
Miejscowość: Wrocław

Re: Illustrated catalog of scorpions Part I - Kovarik, 2009

Postprzez ScorpionWorld » 11 Gru 2012, 22:23

Za 3-4 miesiace II czesc Illustrated catalog of scorpions. Jak by ktos chcial zamawiac u Kovarika to widuje sie z nim co miesiac i moge bez problemu odebrac. Dokladna cena poki co do konca nie znana, ale bd zblizona do ceny czesci I (80,00Euro).
ScorpionWorld
 
Posty: 298
Rejestracja: 18 Mar 2011, 11:06

Re: Illustrated catalog of scorpions Part I - Kovarik, 2009

Postprzez ScorpionWorld » 11 Wrz 2013, 22:57

II czesc w druku w przyszlym miesiacu bd dostepna.
Duzo grubsza od czesci I oraz 3 razy tyle zdjec.
Zawierac bd opisy 6 nowych gatunkow w tym Hottentotta spec. Uganda oraz Cetruroides spec. Pinotepa.
Niestety cena w granicach ~120Euro.
Jak ktos chce to moge odebrac
ScorpionWorld
 
Posty: 298
Rejestracja: 18 Mar 2011, 11:06

Re: Illustrated catalog of scorpions - Kovarik

Postprzez Jacek Szubert » 13 Wrz 2013, 15:59

Jest już oficjalne info: http://www.factorioforums.com/scorpio/
Illustrated catalog of scorpions. Part II. New.
Bothriuridae; Chaerilidae; Buthidae I., genera Compsobuthus, Hottentotta, Isometrus, Lychas, and Sassanidotus The volume has 400 pages in A4 format, is hard-bound, and contains 1621 color photos, 253 black-and-white photos, 110 drawings, and 26 distribution maps. Contains 332 species including 143 synonyms of which 19 are new (total of 475 taxa). Described are eight new species of the family Buthidae. The enclosed pdf of 14 selected pages give an idea about the internal arrangement and appearance. The book can be ordered directly from the first author at kovarik.scorpio@gmail.com. The price is 120 euros (or 150 USD), which includes postage.


Image
jakby co to 791-379-682
Jacek Szubert
 
Posty: 477
Rejestracja: 27 Lut 2011, 22:34
Miejscowość: Wrocław


Wróć do Film i literaturaKto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


cron