Martwica/paraliż metasomy P. Imperator

Warunki hodowli, karmienie, wylinki, wybór gatunku, itp.

Martwica/paraliż metasomy P. Imperator

Postprzez SabreUr » 20 Lut 2013, 19:19

Mój pierwszy post na forum, tak więc witam wszystkich użytkowników.

Chciałbym poprosić was o pomoc w diagnozie i o ew. poradę co dalej z tym fantem robić.

Mam od końca maja zeszłego roku dorosłą samice Pandinus Imperator. Generalnie starałem się trzymac ją w warunkach jak najbardziej optymalnych. Wszystko było ok, żywa, aktywna i "kopiąca", niestety od wczoraj coś się zaczęło niedobrego z nią dziać.
Kilka miesięcy temu nadłamała sobie telson. Niestety nie wiem jak długo była w warunkach niesterylnych, ponieważ nie było mnie w domu przez dwa tygodnie, a i ona woli siedzieć w norze, więc nie mogłem jej przenieść do czystego terrarium z ręcznikiem papierowym. Na tę chwile wygląda to tak:
http://imageshack.us/photo/my-images/841/telson.jpg
Przez jakiś czas wszystko było ok - była aktywna, reagowała na otwieranie terrarium, w zeszłym tygodniu dostała żywego świerszcza, którego złapała.
Dziś rano wygląda jakby miała martwice metasomy - włóczy ją za sobą, w ogóle nie porusza. Normalnie wystarczyło, żeby ja nawet przypadkiem musnąć, natychmiast było w tył zwrot i postawa "won z łapami". Dziś mogę ją za 'ogon" wyjąc palcami i nawet się specjalnie nie wyrywa . Nie reaguje na bodźce dotykowe od końcowej części odwłoka w dół.
Zrobiłem zdjęcia metasomy i tylnej części odwłoka i niepokoi mnie ta plama:
http://imageshack.us/photo/my-images/23/meta2.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/255/meta1.jpg

Mam też wrażenie, że schudła.

Przejrzałem już tematy dotyczące paraliżu, ale z tego co widzę, to skorpion robi się wtedy "sztywny" - u mnie "sflaczał".

Czy ktoś może mi poradzić co z nią jest i co dalej z tym robić?

pozdrawiam
SabreUr

Re: Martwica/paraliż metasomy P. Imperator

Postprzez Sunkawakan » 20 Lut 2013, 19:33

Myślę, że to nie wina telsonu, a być może przyczyną jest pasożyt. Przynajmniej sądzę tak na podstawie zdjęcia z tą "plamą".
Awatar użytkownika
Sunkawakan

Postprzez pablo102425 » 20 Lut 2013, 20:01

Miałem podobne sytuacje 2 razy, raz u P. imperator drugi nar u jakiejś Hotki, Jacek Szubert miał podobnie. U mnie jednak nie zaobserwowałem żadnej plamki ani złamania metasomy/telsonu. Ciekawe czy dojdziemy kiedyś co jest przyczyną takich paraliżów, martwic itd.
Awatar użytkownika
pablo102425

Miejscowość: Opava, Czech Republic

Postprzez Patryk_B » 20 Lut 2013, 22:30

Raczej nic się z tym zrobić nie da. Nie wiadomo też skąd to się bierze. U mnie takie skorpiony padały.
Patryk_B

Postprzez SabreUr » 21 Lut 2013, 00:31

Ech, to do bani :/
No nic, dzięki wszystkim za informacje - jeśli coś się zmieni, napisze. Szkoda tylko, że to mój drugi Imperator z pary - w dodatku taki sam "zgon", przy czym u tamtego sprawa skończyła się w mniej niż 12 godzin i nie było wcześniejszych objawów, warunki miał możliwie optymalne i żadnych śladów uszkodzeń ani przebarwień.
Jak pech to pech.

pozdrawiam
SabreUr

Postprzez Patryk_B » 21 Lut 2013, 00:35

Może te osobniki były po prostu stare. W jakim były stadium, skąd i jak długo je masz? Jeśli kupiłeś już dorosłe odłowy, to starość jest bardzo prawdopodbną opcją.
Patryk_B

Postprzez SabreUr » 22 Lut 2013, 18:09

Obydwa kupiłem w gady-gady w Krakowie. Obydwa były już dorosłe. Kupione na przełomie maj/czerwiec zeszłego roku - pierwszy padł jakoś w lipcu-sierpniu, a samica jest w tracie padania.
SabreUr

Postprzez Patryk_B » 22 Lut 2013, 18:39

W takim razie bardzo możliwe, że padły zwyczajnie ze starości.
Patryk_B

Postprzez pablo102425 » 22 Lut 2013, 18:53

Zgadzam się z Patrykiem w sumie u mnie też padały w taki sposób skorpiony z odłowiu i adulty. Jeszcze skorpion hodowany od małego lub chodź subadult tak mi nie padł. Ale za mało danych od różnych osób żeby też stwierdzić to w 100%
Awatar użytkownika
pablo102425

Miejscowość: Opava, Czech Republic

Postprzez SabreUr » 24 Lut 2013, 15:57

No i niestety dziś rano exitus.

Następnym razem kupię L3/4. Taniej wyjdzie i satysfakcja z odchowu większa.

Bardzo wszystkim dziękuję za informacje i rady.
SabreUr

Wróć do Hodowla

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość