Początek z Heterometrus Petersii

Warunki hodowli, karmienie, wylinki, wybór gatunku, itp.

Początek z Heterometrus Petersii

Postprzez AppleDiMansion » 15 Sty 2014, 21:16

Witam :)

Jako że zamierzam przygarnąć skorpiona Heterometrus Petersii, chciałbym się dowiedzieć nieco więcej niż oferują niektóre strony, jakieś opinie doświadczonych hodowców.

Mam zamiar kupić Heterometrusa, terrarium jakie posiadam ma pojemność 30x30x30 cm. Martwi mnie kilka kwiestii, a mianowicie:

1) Czy to dobry skorpion dla początkującego? Będzie to mój pierwszy skorpion, czy jego hodowla sprawia wiele trudności?
2) Jak zapewnić mu odpowiednią temperaturę i wilgotność? Czy w temperaturze pokojowej + czerwona żarówka, skorpion będzie żył długo w takiej temperaturze? Czy wilgotność można utrzymać poprzez spryskiwanie podłoża zraszaczem? (takim jak np. do kwiatów)
3) NAJWAŻNIEJSZE o co chciałem zapytać, nie za bardzo wiem jak zdefiniować to pytanie więc powiem tak: Gdy już udam się do sklepu zoologicznego, kupie skorpiona, w domu czeka przygotowane terra, jak bezpiecznie przetransportować małego koleżke do domu? Aktualnie na zewnątrz nie jest najcieplej, połowa stycznia, boje się że skorpion może "paść" kilka dni po tym jak dostanie się do nowego domku, a zależy mi żeby nacieszyć się nim długi czas. Nie chodzi tylko o transport do domu, chciałbym otrzymać kilka wskazówek od ekspertów, jak mam na początku dbać o skorpiona żeby przyzwyczaił się do nowego domu, żeby przysłowiowo nie kopnął w kalendarz krótko po zakupie?

Jestem (a raczej dopiero będę) całkiem początkującym posiadaczem skorpiona, staram się zapewnić Heterometrusowi jak najlepsze warunki zanim trafi do mojego terrarium, poświęciłem długi czas na czytanie o nim jednak i tak wymienione kwestie bardzo mnie nurtują ;)
Awatar użytkownika
AppleDiMansion
 
Posty: 12
Rejestracja: 15 Sty 2014, 21:04
Miejscowość: Racibórz

Re: Początek z Heterometrus Petersii

Postprzez pablo102425 » 16 Sty 2014, 08:38

Fajnie że zainteresowały Cię skorpiony, to naprawdę ciekawe i piękne zwierzęta.

Na wszystkie pytania, odpowiedzi znalazł być tutaj na forum, chyba trochę nie chciało Ci się szukać:-)

1) - Heterometrus petersii nadaje się znakomicie dla początkującego, jest duży, dość aktywny, żyje długo. Nie ma z nim większych problemów hodowlanych, jest odporny na błędy hodowcy (chodź i tak nie powinno się ich popełniać).

2) - Napisałeś że chcesz ogrzewać skorpiona czerwoną żarówką. Niestety żarówka nie będzie zbyt dobrym pomysłem jako ogrzewanie u tego skorpiona. Najlepiej jak kupiłbyś kabel grzewczy (ok15-25w) oraz termoregulator. koszt całości to ok 50zł. Jeśli chcesz aby terrarium "świeciło" kupujesz do tego diody LED albo tańszy sposób żarówkę czerwoną ale jak najsłabszą i tym oświetlasz.
Kable są lepszym sposobem dogrzewania tego gatunku ze względu na to że nie wysuszają powietrza co jest bardzo istotne u H. petersii, który potrzebuje dużą ok.80% wilgotność.
Samą wilgotność uzyskujesz poprzez odpowiednie podłoże (wilgotne włókno kokosowe), które co dzień lub dwa zraszasz. Możesz to zrobić spryskiwaczem do kwiatów, jednak pamiętaj aby był on NOWY i nigdy wcześniej nie używany do opryskiwania kwiatów jakąś chemią.

3) - Chciałbyś kupić skorpiona w sklepie zoologicznym, może postaraj się poszukać jakiegoś hodowcy, który ma młode lub dorosłe H. petersii. Z kilku względów:
Po pierwsze cena, lepiej zapłacić mniej za skorpiona a więcej przeznaczyć na wyposażenie odpowiednio terrarium. W sklepie te skorpiony będą droższe.
Po drugie zdrowie, w sklepie sprzedawcy bardzo często nie wiedzą w jakim stanie zdrowotnym są skorpiony, a często są w słym.
Po trzecie w sklepie tak naprawdę ludzie nie wiedzą co sprzedają, dostajesz gatunek inny niż byś chciał. U hodowcy zazwyczaj masz pewność że skorpion jest tego gatunku co chcesz.

Jeśli chodzi o transport, najprostrzym sposobem transportowania takiego skorpiona jest pudełeczko z nim włożyć pod kurtkę:-) będzie miał ciepło, będzie osłonięty od wiatru i na pewno bezpiecznie dojedzie do domu. Jeśli kupisz w internecie, sprzedający zabezpieczają paczki tak że skorpion bezpiecznie do Ciebie dotrze.

Aklimatyzacja skorpiona, jak już otrzymasz zwierzaka włóż go do ciepłego terrarium i pozwól się schować, niech przyzwyczai się sam. Na drugi, trzeci dzień możesz go nakarmić. Jak nie będzie chciał jeść to poczekaj jeszcze dzień. Pilnuj odpowiedniej temperatury oraz wilgotności a na pewno pocieszysz się skorpionem długo.
Awatar użytkownika
pablo102425
 
Posty: 550
Rejestracja: 22 Sty 2012, 09:44
Miejscowość: Opava, Czech Republic

Re: Początek z Heterometrus Petersii

Postprzez AppleDiMansion » 17 Sty 2014, 10:47

Wielkie dzięki za tyle przydatnych porad :)

Zdecydowałem jednak na dzienną żarówkę jako że moje terrarium będzie mieściło na razie tylko jednego skorpiona. I właśnie chciałem zapytać, czy żarówka przedstawiona na zdjęciu doprowadzi odpowiednią temperaturę w terrarium 30x30 cm? Pan sprzedawca w sklepie zoologicznym deklarował że jest to dobra żarówka dla skorpiona i powinna wystarczająco ogrzać jego domek. Dziwi mnie trochę fakt że na opakowaniu są podane informacje na temat zastosowania żarówki u gadów i płazów (Daylight blue reptile bulb), czy skorpionowi nic się nie stanie?
Żarówka 25 watt, niebieskie szkło nie malowane, promienie UVA

Przepraszam za jakość zdjęcia, robione na szybko i słabym telefonem
Image
Awatar użytkownika
AppleDiMansion
 
Posty: 12
Rejestracja: 15 Sty 2014, 21:04
Miejscowość: Racibórz


Wróć do HodowlaKto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość