Rhopalurus junceus czy to pleśń?

Warunki hodowli, karmienie, wylinki, wybór gatunku, itp.

Rhopalurus junceus czy to pleśń?

Postprzez stefan198809 » 16 Wrz 2011, 21:52

Witam,
Na metasomie mojej samiczki pojawiło się coś takiego:
http://imageshack.us/photo/my-images/191/dsc0127sm.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/521/dsc0130ad.jpg/
czy to pleśń czy odchody? jestem przewrażliwiony bo już mi dwa B. jacksoni padły, jeden podczas wylinki(wyszedł do połowy i padł) a drugi wylniał i 4 dni po, też padł..(obydwa l6) nie wiem co robię źle, mają kawałek kory na którym mogą przechodzić wylinki, dbam o czystość w sałątkoboxach a i tak mam problemy z roztoczami:( teraz na kolejnym B.jacksoni l4 pojawiły się małe roztocza :( ) w pojemniku nie jest zbyt wilgotno, nawilżam tylko kawałeczek podłoża, czy jedyne rozwiązanie pozbycia się roztoczy to przeniesienie skorpiona do pojemnika z chusteczkami? czy są jakieś inne sposoby?(robiłem to już kilka razy, wymieniałem podłożę na nowe i po pewnym czasie znowu są,:(
stefan198809

Re: Rhopalurus junceus czy to pleśń?

Postprzez Danek » 17 Wrz 2011, 09:52

Jeżeli ta pochyła powierzchnia u twoich skorpionów wygląda tak jak ta co na zdjęciu z R. junceus to można już znać przyczynę zablokowania się przy wylince jednego z skorpionów w starym pancerzu. No ale nie wiem, jeżeli tak to wygląda - to jest za niska, daj większy kawałek, wyższy żeby skorpion mógł zawisnąć i przejść wylinkę.

To nie jest pleśń, albo się czymś ubrudził, albo to odchody ; ) bo w pojemniku nie ma zbyt wilgotno.

Jak są roztocza, przenieś do pojemnika z chusteczkami. W moim przypadku to zadziałało, na tydzień. Albo na taki czas jak zauważysz, że roztocza znikły.
Image 100 p.n.e. – 44 p.n.e.
27 listopada 1095 r. n.e
Danek

Postprzez stefan198809 » 17 Wrz 2011, 13:39

W pojemniku oprócz tego małego kawałka kory widocznego na zdjęciu jest jeszcze jeden większy, oparty o niego. Wyciągnąłem go na czas robienia zdjęcia, gdyż większość czasu skorpion spędza w szczelinie pomiędzy dwoma kawałkami kory gdzie ciężko mu strzelić fotkę:) przełożę jacksoni na chusteczki tyle że nie wiem czy wkładać mu tam też jakąś pochyłość w razie wylinki? Bo obawiam się że może ją przechodzić na dniach. Czy poczekać? roztocza nie zagrożą mu podczas linienia?
stefan198809

Postprzez Jacek Szubert » 17 Wrz 2011, 14:01

Po pierwsze ten junceus ma za sucho. Może to być też przyczyna utknięcia w wylince jacksoni. To na metasomie nie wygląda na nic groźnego, na pewno nie pleśń. Olej to, z wylinką zejdzie pewnie.

Co do roztoczy - wiele osób twierdzi że piołun pomaga się ich pozbyć. Kupujesz w aptece za kilka zł, wkładasz w jakimś małym pojemniku do terrarium czy gdzie tam skorpiona trzymasz, i niby ma to pomóc. Sam nie miałem okazji tego testować, ale skoro mówią że działa to dlaczego by nie spróbować.

Na chusteczki nie przekładaj jeśli ma linieć, bo tylko zaszkodzić tak możesz.
jakby co to 791-379-682
Jacek Szubert

Miejscowość: Wrocław

Postprzez natan » 17 Wrz 2011, 20:54

zmyjesz to namoczonym wacikiem do uszu - pytanie po co?:P to na pewno odchody.
jak masz roztocza to wsadz sałatkobox (bez skorpiona;) na noc do zamrażalki- rano nic nie znajdziesz- wszystko wymrozi. jak pojemnik nabierze temp. pokojowej mozesz wpuscic skorpa. mniej problematyczne rozwiązanie no i nie wywalasz ciągle chipsu czy torfu. piołun raz da rady roztoczom a raz nie.
pozdr
Awatar użytkownika
natan

Postprzez bane » 18 Wrz 2011, 19:04

Jeśli chodzi o junceusa to na moje oko są to odchody.Kiedy pojawiają się roztocza może to być przyczyną gnijącego pokarmu lub drewna u mnie najlepiej się sprawdziło spryskanie pojemnika wodą żeby było w miarę wilgotno i włożenie go do mikrofali na ok 1 min. gwarantuję Ci,że obojętnie co miałeś za robactwo mikrofala je wygotuje.Pamiętaj żeby przed włożeniem do mikrofali odpowiednio zwilżyć wszystko bo inaczej wszytko Ci się wręcz spali.Roztocze nie są takie złe ich nadmiar w terrarium szkodzi skorpionowi.Pozdrawiam ;)
bane

Postprzez manius19_2009 » 18 Wrz 2011, 21:00

Zwilż ten pojemnik bo sucho jak pieprz ;)
You''ll never walk alone
Awatar użytkownika
manius19_2009

Miejscowość: Dębica

Postprzez stefan198809 » 18 Wrz 2011, 21:37

Dzięki za wszystkie wskazówki:)
Tak więc skoro to odchody to oleje temat (spryskałem już podłoże i będę teraz trzymał trochę wyższą wilgotność) jeśli chodzi o roztocza to wypróbuję sposób z lodówka (niestety nie dorobiłem się mikrofali w akademiku ;) )
stefan198809

Wróć do Hodowla

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość