Hodowla karmówki

Warunki hodowli, karmienie, wylinki, wybór gatunku, itp.

Hodowla karmówki

Postprzez adjaro » 13 Lis 2011, 14:29

Jako, że ceny karmówki w sklepach i apetyt mojego małego haremu,
doprowadzają mnie do szewskiej pasji postanowiłem, że koniec z masowym
wydawaniem kasy na karmówkę w sklepach. Postanawiam po hodować coś na
własne potrzeby. Próbowałem za świerszczami. Wszystko było ok, dopóki nie\
zaczęły cykać. Moje chrapanie jest niczym w porównaniu z hałasem wydawanym
przez kilkadziesiąt świerszczy. Tak więc świerszczom mówimy stanowcze nie.
Nie ich cykaniu i mojemu ganianiu ich po domu xD

Zauważyłem, że moim skorpom bardzo smakują karaczany. Jednak ich ceny w sklepach porażają.
-argentyński 1,5-2 zł/szt
-turecki 50gr/szt
Znalazłem oferty w moim mieście gdzie za 9-10zł można kupić 100szt karaka tureckiego i właśnie
tego karaczana chciałbym hodować. Celem tego chcę zakupić faunboxa wielkości 30x20x20 (cm).
Czy taki zbiornik będzie wystarczający? Mam zamiar do niego włożyć wytłoczki jajek. Zastanawiam
się również czy dawać podkład. Słyszałem, że tu szkoła jest różna. Jedni nie dają, inni trochę otrębów,
inni więcej otrębów, a jeszcze inni włókno kokosowe, torf, etc. Co wybrać? Jakie zalety i wady poszczególnego
podkładu?

Wybrałem karaczana tureckiego bo nie biega po gładkich powierzchniach, nie jest aż tak inwazyjny i ponoć
nie śmierdzi aż tak bardzo. Mam nadzieję, że to wszystko jest prawdą?

Karaki mam zamiar trzymać w domu na terrarium (zaciemnione miejsce + terrarium będzie dogrzewać.

Czekam na wszelkie rady, odpowiedzi na moje liczne pytania, sugestie i życzenia udanej karmówki.
Awatar użytkownika
adjaro

Miejscowość: Wrocław

Re: Hodowla karmówki

Postprzez maciek897 » 13 Lis 2011, 14:41

Turki to dobry wybór ;) sam je trzymam, są chętnie zjadane. W utrzymaniu nie są trudne chociaż potrzebują troszkę lepszych warunków niż szare. Jako podłoże stosuje torf, do tego dużo kawałków kory trochę liści (żeby zwiększyć powierzchnie do życia). W takim zbiorniczku spokojnie możesz trzymać grupę (taką średnią) tych karków. Wytłoczek nie stosuje bo się strasznie szybko niszczą :roll:
maciek897

Postprzez adjaro » 13 Lis 2011, 16:07

Co znaczy średnią grupę:>?
100szt dorosłych czy lepiej 100szt w różnym stadium rozwojowym?

Kora taka pod iglaki z kwiaciarni?
Awatar użytkownika
adjaro

Postprzez maciek897 » 13 Lis 2011, 16:58

Jak dobrze zagospodarujesz to 100 powinna się zmieścić ;) Bym raczej proponował 50 szt dorosłych i 50 w różnym stadium dlatego, że dorosłe będą ci się rozmnażać od razu a te mniejsze będą dorastać i zajmować miejsce starzejących się osobników. Dzięki temu nie będziesz miał przestojów w kluciu maluchów.

Kora przyjeżdża do mnie razem z opałem (takie tam rożne ścinki z tartaku) ta z kwiaciarni może być trochę drobna :roll:
maciek897

Postprzez adjaro » 13 Lis 2011, 17:42

No u mnie stare będą znikać od razu, bo będę skarmiał po ok 10szt tygodniowo.
Wylęg też będzie pewnie po części szedł na skarmianie (kilka małych pajączków).
A nadwyżki hodowlane będą pretekstem do kupienia nowych skorpów^^

Mógłbym prosić o foto Twojej hodowli karmówki?

EDIT:
A co myślisz o płaskich kamieniach? Zostało mi trochę po skorpionach, można by zrobić takie
kryjówki w kształcie: __-----__ -nie wiem jak go nazwać ale rysunek wyjaśnia^^
Awatar użytkownika
adjaro

Postprzez maciek897 » 13 Lis 2011, 22:20

Ja za budowlami skalnymi nie przepadam ;) już lepiej wrzucić wytłoczki i częściej je wymieniać po prostu. Jak masz dużo do skarmiania to nie lepiej szare?
maciek897

Postprzez adjaro » 13 Lis 2011, 22:36

Szare ponoć śmierdzą gorzej i są strasznie inwazyjne. A nie chcę żeby mi się w domu zaległy.
No i biegają bo płaskich powierzchniach. Na razie do wykarmienia 4 skorpiony i 4 pająki (dla nich hodowla mini mącznika). Jutro postaram się kupić faunboxa i pomyśleć coś w tym temacie. Jak coś podziałam zamieszczę foty:)
Awatar użytkownika
adjaro

Postprzez maciek897 » 13 Lis 2011, 22:56

Ok, jutro też postaram się cyknąć fotkę. Szare też mam mają swój smrodek i niestety nie każdy zwierz chce je jeść ale są mniej kłopotliwe i na prawdę mnożą się szybko ;) . Jak się dobrze pojemnik zabezpieczy to nie są takie straszne. U mnie turki to jak na razie taki dodatek.
maciek897

Postprzez Nikt » 14 Lis 2011, 00:26

Spora przesada z tą inwazyjnością szaraków, w średnio utrzymanym mieszkaniu sobie nie poradzą. Niska wilgotność w pokoju również szybko je wykończy.
Nikt

Wróć do Hodowla

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość