Strona 1 z 2

Skorpion dla zielonego.

PostWysłany: 30 Lis 2011, 20:59
przez fantasmagoryczny
Witam. Od roku interesuję się egzotycznymi zwierzętami. Hoduję ptaszniki, choć w tym momencie mam same maluchy i to niezbyt agresywne. Ostatnio zaciekawiłem się skorpionami i chciałbym takiego jednego pupila :) Chciałbym, by jego docelowe terra nie było duże, żeby zajmował mało miejsca tak maks 15x15x15, więc sam skorpion musi być mały. Najlepiej jakby był umiarkowanie jadowity i średnio agresywny. Małe mam pojęcie o skorpionach, ale sądzę, że sie doedukuję w najbliższym czasie. Szukałem na forum kilka skorpionów, które by mi odpowiadały, ale nie wiem jak jest z ich dostępnością w polskim handlu oto one :

Isometrus brachycentrus
Isometrus maculatus
Lychas mucronatus
Lychas scutilus
Tityus ecuadorensis

Byłbym wdzięczny za jakieś sugestie, ale nie chciałbym skorpiona dla tzw. "idioty" (nie chce nikogo urazić), który nic nie wie o terrarystyce. Z góry dziękuję, pozdrawiam, Patryk :):)

Re: Ptasznik dla zielonego.

PostWysłany: 30 Lis 2011, 21:37
przez Paweł
Tityus ecuadorensis odpada - silny jad, zresztą już go legalnie nie kupisz (rozporządzenie o niebezpiecznych). Do takiego terrarium bym kilka sztuk jakiś Euscorpius wsadził. Są tanie i łatwo dostępne.

Re: Ptasznik dla zielonego.

PostWysłany: 30 Lis 2011, 21:48
przez Patryk_B
Z tych gatunków, które wymieniłeś stosunkowo łatwo dostępne są tylko Tityus ecuadorensis oraz Lychas mucronatus. Pozostałe również się trafiają, ale znacznie rzadziej, więc nie ma, co na nie zbytnio liczyć. Rzeczywiście najbardziej by się nadawały chyba Euscorpius sp., gdyż te są słabo jadowite, nie są agresywne, łatwo dostępne, łatwe w hodowli. Na dodatek teraz jeszcze ta ustawa niezbyt sprzyja...
PS Nazwa tematu chyba nie trafiona. ;]

Skorpion dla zielonego.

PostWysłany: 30 Lis 2011, 22:01
przez fantasmagoryczny
Tak wybaczcie, o jednym myślałem, a drugie powinienem napisać i tak wyszło:D Przepraszam

nazwa tematu to oczywiście " SKORPION DLA ZIELONEGO" :d:d

a co możecie polecić z tych Euscorpius, coś o dość ładnym wyglądzie. Słyszałem, że są dość nudne i mogą zniechęcić do hodowli skorpionów. To prawda?

z wyglądu podobaja mi się właśnie takie jak tutaj na tym logo:

http://scorpiones.pl/index.php?option=c ... &cp_grupa=

Re: Skorpion dla zielonego.

PostWysłany: 30 Lis 2011, 22:14
przez Patryk_B
Obojętnie jaki gatunek możesz wziąć, ponieważ jeśli chodzi o wygląd, to praktycznie niczym się nie różnią i dla laika rozróżnienie gatunków byloby chyba nie możliwe. Szczerze mówiąc nigdy ich nie miałem, bo nie specjalnie mnie do nich ciągnie. Ponoć mogą być trochę nudne z tego, co wiem, ale to nie oznacza, że nie warto spróbować. Nabierzesz nieco wprawy i pójdziesz w buthidae - one są na pewno ciekawe. Mi do gustu oprócz buthidae przypadły również bardzo Heterometrus sp. i jak kiedyś będziesz miał więcej miejsca, to spróbuj z nimi.

Re: Skorpion dla zielonego.

PostWysłany: 30 Lis 2011, 23:06
przez fantasmagoryczny
A co do tych buthidae to co to za gatunek, zobaczyłem w google grafika:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... _ST_07.JPG

Re: Skorpion dla zielonego.

PostWysłany: 30 Lis 2011, 23:15
przez Jacek Szubert
Tityus ecuadorensis jest w II kategorii - można go legalnie kupić oraz przetrzymywać po spełnieniu określonych warunków oraz zdobyciu zezwolenia. Pozostałe gatunki poza L. mucronatus faktycznie ciężko dostępne. Ale nie szkodzi, jakby poszukać, jeszcze trochę odpowiadających Twoim wymaganiom się znajdzie ;)

Choćby wymienione wcześniej Euscorpius spp., do tego Liocheles australasiae (partenogeneza, dodatkowa zaleta), może Uroplectes spp. (choć tu już jad nieco silniejszy, acz nadal raczej nie za silny). W sumie nie wiem co jeszcze ostatnio dostępne było, może ktoś inny podrzuci więcej propozycji.

Ten na zdjęciu to Leiurus quinquestriatus, zawarty w I kategorii wspomnianego wcześniej rozporządzenia. Dostępny łatwo, ale za to bardzo silnie jadowity i nieco większy niż poszukiwany przez Ciebie.

Re: Skorpion dla zielonego.

PostWysłany: 30 Lis 2011, 23:19
przez Patryk_B
Tamten z linku to Leiurus quinquestriatus, czyli jeden z najsilniej jadowitych skorpionów na świecie. Aczkolwiek ciekawy skorpion, ładny, spory, aktywny (moja ciężarna samica kiedyś była bardzo aktywna, później mniej), żarłoczny, ale jak nie czujesz się na siłach, to się lepiej na ten gatunek nie decyduj, bo to już nie żarty. Nie wiem, co to za gatunek z logo, ale jak napiszesz do adminów, to powinni Ci powiedzieć.

Re: Skorpion dla zielonego.

PostWysłany: 30 Lis 2011, 23:21
przez Jacek Szubert
W logo po lewej Babycurus gigas [;)] oraz Tityus bahiensis po prawej.

Re: Skorpion dla zielonego.

PostWysłany: 30 Lis 2011, 23:23
przez fantasmagoryczny
z Uroplectes znalazłem coś takiego, które mi się podobają:

http://scorpions.f1.to/gallery/75_Uropl ... ar_007.jpg
http://img.fotocommunity.com/Haustiere/ ... 346285.jpg
http://farm3.static.flickr.com/2030/573 ... 6f6491.jpg
http://scorpions.f1.to/gallery/75_Uropl ... ri_009.jpg


podoba mi się też B.jacksoni, ale też chyba jadowity jest mocno i agresywny. Sądzę, że wielu skorpionów mieć nie będę, więc chciałbym takiego, który nacieszy moje oko obserwatora. Osobiście o wiele bardziej podobają mi się takie pomarańczowe, jakieś kolorowsze skorpy, od takich czarnych. To dlatego podsyłam zdjęcia, bo kieruje sie w tym wypadku wizualną stroną. Ktoś może coś rozpoznać z tych zdjęć i polecić? :)