Euscorpius carpathicus

Warunki hodowli, karmienie, wylinki, wybór gatunku, itp.

Euscorpius carpathicus

Postprzez zeoloog » 04 Lut 2012, 10:17

Cześć
Jestem nowy na tym forum szukam skorpiona a że nigdy nie miałem okazji hodować tych zwierzą wybrałem właśnie Euscorpius carpathicus z racji tego ze jest mały i słabo jadowity nie wiedziałem gdzie dać ten temat więc dam tu . Próbowałem szukać informacji o tym skorpionie no i trochę znalazłem ale większość to ogólny opis rodziny Euscorpius spp więc tutaj zadam parę pytań :

1.Zamawiam dwie samiczki czy terra o wymiarach 19x13x7 będzie wystarczające .? (chodzi mi o te plastikowe pojemniki ) czy lepiej kupić terra.?
2.Co lepiej dać jako podłoże torf kokosowy czy zwykły piasek terrarystyczny.?
3. Skorpionki zamawiam od Pulka gdzie prawdopodobnie połowa samic jest zapłodniona wiem ze w razie gdy u jakiejś samiczki pojawią się młode trzeba je rozdzielić ale jak rozpoznać zapłodnioną samicę.?
4.Czy u tych skorpionków występuje kanibalizm będę starał się zapewnić jak najwięcej kryjówek i różnych zakamarków po przez wystrój ale wolę nie ryzykować utratą samiczki. ;)
5.Takie skorpiony szybko rosną i ile lat żyją . I po jakim czasie od pojawienia się młodych na grzebiecie samicy je zdjąć tzn zabrać z terra po pierwszej wylince.?

z góry dziękuję za odpowiedź i Pozdrawiam.
zeoloog

Re: Euscorpius carpathicus

Postprzez adjaro » 04 Lut 2012, 11:12

1. Tak, takie terra o wymiarach 19x13x7 starczy dla 3 skorpionów.
2. Skorpiony wymagają wilgotności 60-70% więc jedynie włókno kokosowe / torf (ewentualnie możesz zmieszać z piaskiem).
3. Zapłodniona samica jest grubaśna, u niektórych gatunków prześwitują embriony. Jak jakaś zacznie rodzić i inne skorpy jej będą przeszkadzać, wyjmij delikatnie inne skorpy.
4. Ten gatunek jest niezwykle socjalny, wystarczająca ilość pokarmu i kryjówek i będzie git.
5. Wprawdzie o Euscorpius italicus, ale to adekwatne też będzie "Młode dorastają po około 18-24 miesiącach."-scorpiones.pl, a żyją kilka lat.
Młode po urodzeniu wchodzą na grzbiet matki, przechodzą wylinka na L2 i po pewnym czasie same z niej schodzą, wtedy wyłapujesz i rozdzielasz.
Awatar użytkownika
adjaro

Miejscowość: Wrocław

Postprzez zeoloog » 04 Lut 2012, 11:30

Wielkie dzięki za odpowiedź nie wiedziałem jak szybko ktoś odpowie a gdy spojrzałem na ostatnie posty postanowiłem dać temat również na TPC tam też odpowiedziałeś za co również dziękuję będę miał więcej informacji od większej liczby osób. Czytalem FAQ i walsciwie znam juz odpowiedzi na prawie wszystkie pytania ale pare pytan zawsze sie znajdzie (sorki ale cos mi klawa szwankuje .)
zeoloog

Postprzez adjaro » 04 Lut 2012, 11:34

Nie ma sprawy ;)
Zazwyczaj wstaje 11-12 więc i tak dostałeś rychłą odpowiedź jak na mnie^^
Awatar użytkownika
adjaro

Postprzez zeoloog » 04 Lut 2012, 11:48

adjaro napisał(a):Zazwyczaj wstaje 11-12 więc i tak dostałeś rychłą odpowiedź jak na mnie^^

Mam to samo :lol:

Kurczę chciałbym kupic Heterometrus petersi ale rodzice na 100 nie zgodzą się na 12 centymetrowgo potwora . :mrgreen: Może kiedys . A jakie gatunki polecasz chodzi mi o te ktore rozmnażają się
przez patrenogeneze. jakieś do 6 cm
zeoloog

Postprzez Paweł » 04 Lut 2012, 14:39

Liocheles australasiae ma słaby jad, rozmnaża się przez partenogonezę i jest nieduży :)
Paweł

Postprzez adjaro » 04 Lut 2012, 18:59

zeoloog napisał(a):A jakie gatunki polecasz chodzi mi o te ktore rozmnażają się
przez patrenogeneze. jakieś do 6 cm

Jak przedmówca, Liocheles australasiae. Inne partenogenetyczne skorpiony takiej wielkości np Tityus stigmurus/serrulatus czy Hottentotta hottentotta, są bardzo jadowite i znajdują się w rozporządzeniu w kategorii I (jeśli dobrze pamiętam). Rodziców przekonaj, że nie rozmiar ma wpływ na siłę jadu. Tutaj masz zestawienie skorpionów dla początkującego:
http://www.terrarium.com.pl/forum/viewtopic.php?t=584913
Awatar użytkownika
adjaro

Postprzez stachu92 » 08 Lut 2012, 11:53

Ja dodam, ze u mnie z 5 Euscorpius sp. po 3 miechach zostal 1 Oo- wiec nie mozna byc w 100% pewnym, ze ci sie nie zjedza.
stachu92

Postprzez Danek » 08 Lut 2012, 16:18

Hej, no właśnie jak wyżej napisał stachu92 - musisz uważać, bo mogą ci się zjeść. Miałem przypadek, że samica zabiła i pożywiła się troszkę samcem. Najlepiej, żeby dziennie dać jakiegoś karaczana, bo potem skorpiony wpadają na pomysł, żeby posilić się kumplem z terrarium/pojemnika.

Miałem jedynie taki przypadek z E. carpathicus "carpathicus"
Image 100 p.n.e. – 44 p.n.e.
27 listopada 1095 r. n.e
Danek

Postprzez zeoloog » 10 Lut 2012, 16:20

Hejka ;) przemyslałem to wszystko i biore E.carpathicus ale chciałem też coś przy czym nie muszę kupywać samca do rozmnożenia :mrgreen: więc wybrałem B.jacksoni :) . tak jak w przypadku euscorpiusa mam kilka pytań :

1.pojemnik o wymiarach 19x13x7,5 wystarczy dla jednej samiczki.? i czy to dobry gatunek na pierwszego skorpa .? ponoć są dosyć szybkie i jadowite .?

2. one żyją około 4-5 lat ale ogółem czy po osiągnięciu dojrzałości.?

3.ile wylinek przechodzą .? 6-7 ? bo mój prawdobodobnie to L5/6 i chcę wiedzieć kiedy mogę się spodziewać młodych . :)
4. czy w temperaturze pokojowej około 21-24 stopnie nic im nie będzie dolegać poza zwolnionym metabloizmem. ?

5.euscopius i jacksoni mogą być razem czy ten większy (jacksoni) zabije carpathicusa.?

pozdrawiam z góry thx za odpowiedź ;)
zeoloog

Następna

Wróć do Hodowla

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość