Hodowla świerszczy (Świerszcz domowy)

Luźne dyskusje na tematy niekoniecznie z terrarystyką związane.

Hodowla świerszczy (Świerszcz domowy)

Postprzez KingClaws » 10 Wrz 2011, 15:28

Wiele razy słyszałem że hodowla świerszczy bywa problematyczna i nieopłacalna , nic bardziej mylnego ... Przy zachowaniu paru podstawowych zasad higieny , wentylacji , żywienia oraz skarmiania hodowla może nam przynieść niemałe oszczędności na karmówcę . A więc zaczynamy po kolei ( proszę moderatora o przerzucenie tego tematu do odpowiedniego działu , bo totalnie nie miałem pojęcia gdzie to napisać i proszę o odpowiednie podklejenie zdjęć bo mi po prostu nie wyświetla...)

Po pierwsze odpowiedni pojemnik hodowlany i jego wyposażenie , potrzebne nam będą :
-Stare rajstopy mamy , koleżanki , dziewczyna jak kto woli :roll:
-Faunabox (wielkość zależy od tego jakie chcemy rozmiary hodowli)
-Zakrętka do słoika lub inna miseczka
-Wytłoczki po jajkach
-Pojemniki na torf ( Moim zdaniem najlepszy torf kokosowy , najlepiej utrzymuje wilgotność )
-rurka po papieże toaletowym
-Termometr
Całość w moim wykonaniu powinna wyglądać tak
http://imageshack.us/photo/my-images/30/dsc00015tw.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/14/dsc00014ua.jpg/

Przygotowanie pojemnika
Jak widać na wyżej zamieszczonych zdjęciach należy na pokrywę faunaboxa naciągnąć rajstopy, które uchronią nas przed ucieczka świerszczy . Z doświadczenia wiem ze czasem świerszcz podskoczy do góry i uchwyci się niezabezpieczonych szczebelków wentylacji a potem się przez nie przeciska .
W pojemniku muszą znaleźć się płatki owsiane lub otręby pszenne CAŁKOWICIE SUCHE . Będzie to podstawa diety naszych świerszczy . Na płatki owsiane wysypuję wysokobiałkowe jedzenie dla rybek akwariowych , chrupki dla psów , oraz suchą karmę dla kotów . Obok wcześniej podanych smakołyków winna znaleźć się tacka z mokrym pokarmem np: marchewką , sałatą , ogórkiem itp itd , który będzie stanowił jedyne źródło wody naszych świerszczy . W tym miejscu chciałem ostrzec leniwych hodowców : Codziennie ale to bez wyjątków codziennie należy usuwać starą porcję mokrego pokarmu i wymieniać ją na nową aby uniknąć zatrucia naszych podopiecznych ( nie usuwanie resztek starego pokarmu często bywa przyczyną niewyjaśnionego padania świerszczy ) . Poza tym w pojemniku musi znajdować się pojemnik z torfem ( w moim wypadku torfem kokosowym ) . Świerszcze muszą mieć łatwy dostęp do tego pojemnika aby składać tam jaja ( małe , podłużne , drobinki nieco podobne do nie ugotowanego ryżu ) , ja do jednego z pojemników z torfem wsadziłem termometr aby móc kontrolować temperaturę torfu ( u mnie najlepiej klują się jak temperatura jest w granicach 30C
Samica podczas składania jaj :
http://imageshack.us/photo/my-images/33 ... 02qap.jpg/
Pojemniki z torfem możemy przykryć stalową siatką o takich oczkach żeby samice mogły wcisnąć w torf swoje pokładełko . Tutaj pewnie pojawia się pojawia pytanie wielu jak rozróżnić samca od samicy , tak więc : samce są mniejsze a przede wszystkim nie posiadają pokładełka na końcu odwłoka ( taka długa igła do składania jaj wyrastająca z ...)
Ja osobiście trzymam jeden pojemnik z torfem stale w faunaboxie a drugi wymieniam co 1.5 tyg z pojemnikiem który wcześniej znajdował się w pojemniku " inkubatorze " .
Wracając jeszcze do torfu . Torf musi być stale wilgotny ale nie mokry ! Ja osobiście zraszam pojemniki z torfem raz dziennie przed wyjściem do szkoły niezbyt wielką ilością wody tak aby nie wyschły ale też tak żeby nie było błota .

Zachowanie higieny .
Według mnie podstawą w hodowli świerszczy jest czystość pojemnika . Ja osobiście sprzątam go raz na 3 - 4 tyg. Zbieram odchody i stary suchy pokarm i podmieniam go na nowy . Codziennie wymieniam mokry pokarm i usuwam osobniki które padły z jakiegoś tam powodu ( jest ich naprawdę niewiele )

Pojemnik inkubacyjny
Ja do inkubowania jaj używam pojemnika ze sklepu " Kaufland " za 12 zł ( 3l pojemności )
http://imageshack.us/photo/my-images/82 ... 011nr.jpg/
Z pojemnika po jakimś czasie zaczynają wychodzić małe , szarobiałe robaczki . Mają około 1mm długości i są bardzo ruchliwe . Należy zadbać o dobrą wentylację z 2 powodów . Po pierwsze świerszcze mogą się topić w kroplach wody spływających po ściankach inkubatora ( woda paruje z pojemnika z jajami ) a po 2 aby uniknąć pleśni itp . Wentylacja powinna być robiona igłą . Świerszcze świetnie wspinają się po wszelakich zaciekach i brudach na ściankach więc wentylacja nie może posiadać zbyt dużych otworów .

Karmienie wylęgu
Wylęg karmimy dokładnie tym samym czym dorosłe osobniki tylko że w wersji " mikro " wszystko musi być bardziej rozdrobnione i bardziej starte ( np marchewka )

Utrzymywanie temperatury
Ja osobiście korzystam z żarówki 25w która ogrzewa skorpiony i pająki . Stawiam w jej pobliżu faunabox a na nim inkubator . Średnia temperatury w dzień to 28C - 31C zaś w nocy około 23C-25C

Przy takiej hodowli zwierzęta nie padają a są świetnym źródłem pokarmu dla naszych pupilków . Jeżeli karmimy je zróżnicowanym pokarmem bogatym w witaminy mamy dodatkową suplementacje . Ps Nie trzeba dogrzewać świerszczy ale jest to mile widziane ponieważ wtedy ich cykl rozwojowy jest szybszy i szybciej się mnożą ale to jak z każdym karaczanem czy inną karmówką

Pozdrawiam KingClaws
Awatar użytkownika
KingClaws

Re: Hodowla świerszczy (Świerszcz domowy)

Postprzez natan » 10 Wrz 2011, 16:23

u mnie wyleg swierszcza to efekt uboczny - w co drugim terra teraz biega mi wyleg. u jacksoni na powierzchni 15 cm kw. było ich kilkadziesiąt. w terra obok to samo. wiec zsypałem ten torf z młodymi do osobnego pojemnika. zobaczymy co z tego bedzie. niech rosną - swierszcze cały czas cenowo ida w góre. tak to jest jak karmówka bezkarnie biega po terra ;)
Awatar użytkownika
natan

Re: Hodowla świerszczy (Świerszcz domowy)

Postprzez Rhopalurus » 26 Paź 2011, 22:17

Pomimo, że ich nie hoduje, rozmnażam tyle co na bieżąco skarmiam ale jeśli ktoś ma problem ze zjadaniem się ich, polecam trzymać w temp około 5 stopni. Nie padają, nie zjadają się i do tego prawie nie jedzą, i oczywiście nie rozmnażają się.
Rhopalurus

Wróć do Hyde Park

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość