pomoc z wyborem

Warunki hodowli, karmienie, wylinki, wybór gatunku, itp.

pomoc z wyborem

Postprzez Isey » 04 Wrz 2011, 10:24

Witam!
Na wstępie chciałbym napisać, że mam 20 lat, od 8 hoduję z powodzeniem ptaszniki (w tym te "najgroźniejsze"), węże i owady (ale to chyba bez znaczenia :lol: ). Wreszcie przyszedł czas na skorpiona ;)
Potrzebuję pomocy w wyborze. Naturalnie przeczytałem wszystkie opisy na stronie scorpiones.pl, dodatkowo szukałem informacji na innych stronach. Mam jednak ciągle wątpliwości, ponieważ przy niektórych gatunkach trudno o dobre zdjęcia (wyraźne, eksponujące interesując mnie cechy). Proszę o propozycje skorpionów dostępnych w Polsce, których maluchy można tanio kupić (powiedzmy do 25 zł). Kryteria jakie mnie interesują to:
- jad taki, który nie spowoduje zgonu zdrowej osoby; wiem, że trudno o ukłucie, ale nie mieszkam sam i nie mogę sobie pozwolić na ryzyko. Oczywiście wiem też, że każdy organizm inaczej reaguje na jad- nie musicie pisać o tym wykładu. Po prostu bez gatunków o podwyższonym ryzyku (typu Androctonusy, Czy Leirusy - chociaż A.australis to mój cel w przyszłości [ideał wyglądu :oops: ])
- gruba (bardzo) metasoma: to jest to co mi się w skorpionach podoba najbardziej, jak widzę skorpiona polującego przy użyciu tej broni... :D
- wielkość: nie koniecznie wielki (raczej średni), tzn. żeby był widoczny (dolna granica to 5cm)
- aktywność i agresywność (nie chcę niepotrzebnie drażnić zwierzaka, czy nim szpanować; po prostu nie lubię zwierzaków, do których wystarczy otworzyć terrarium i uciekają), skrytość (długotrwałe siedzenie pod ziemią nie pożądane)
- możliwość trzymania w temperaturze 26-7 stopni w dzień (w takiej trzymam ptaszniki, nie chcę dodatkowo dogrzewać żarówką- kabel ma wystarczyć)
- najchętniej jasnożółty kolor
- partenogeneza: absolutnie nie myślę o zysku ze sprzedaży młodych, tylko i wyłącznie o możliwości hodowli stadka w przyszłości (5-7 osobników)
- ew. możliwość trzymania w grupie w przyszłości
Na chwilę obecną myślałem o:
- Hottentotta hottenotta: wszystkie, które widziałem są jakby "ubłocone", to naturalny wygląd?
- Buthacus leptochelys: wysoka temperatura (30-35) i cienka metasoma, poza tym cudo
- Tityus serrulatus i stigmurus: super, gdyby nie silny jad
- Mesobuthus gibbosus: całkiem ładny :)
- Rhopalurus princeps
Jak widać celuję w rodzinę Burthidae. Wiem, że sobie dam radę ze skorpionami, jedynie ze względu na innych mieszkańców nie mogę sobie pozwolić na bardzo silny jad. Muszę też zaznaczyć: nie, nie mam na myśli dzieci, czy osoby starsze. Nikt nie będzie otwierał, stukał w terrarium itp. Po prostu nie chcą mieć świadomości, że jest ryzyko ukłucia przez taki gatunek.
Czy da się wybrać coś dla mnie? Z góry dziękuję za pomoc :)
Isey

Re: pomoc z wyborem

Postprzez Jacek Szubert » 04 Wrz 2011, 11:44

Witaj na forum!

Wymagania widać dobrze sprecyzowane masz, ciężko będzie im wszystkim dogodzić jednym gatunkiem. Polecam więc zakup kilku, z których każdy spełniał będzie różne z pożądanych przez Ciebie cech ;)

Hottentotta hottentotta faktycznie spełniać będzie większość wymagań. Partenogeneza jest, w grupie trzymać można, metasoma względnie gruba, kolor trochę się nie zgadza, no ale nie można mieć wszystkiego. Co do "ubłocenia" - sporo z nich pochodzi z odłowu, zapewne jest to tym spowodowane. Temperatura którą tam masz będzie wystarczająca, jak właściwie u większości skorpionów. Siłę jadu jedynie w tym przypadku ciężko określić, nie wiele o niej wiadomo - oprócz tego że nie odnotowano ciężkich czy śmiertelnych przypadków.

Tityus stigmurus/serrulatus co prawda są silnie jadowitymi gatunkami, lecz też bardzo spokojnymi. Szczerze mówiąc ciężko mi sobie wyobrazić sytuację w której dopuścić można do ukąszenia przez nie. No ale rozumiem Twoje obawy, może za jakiś czas, jak już zapoznasz się z obsługą innych gatunków, skusisz się i na nie.

Mesobuthus gibbosus, oraz inne z tego rodzaju, również są ciekawe, minusem w porównaniu z poprzednimi gatunkami będzie jedynie brak partenogenezy.

Rhopalurus princeps i inne z tego rodzaju, jak R. laticauda również będą dobrym wyborem.

Wśród Parabuthus spp. może jeszcze coś by się wybrało. Trzymać grupowo można, kolor też idzie trafić taki jak by Ci odpowiadał, temperatura w miarę w porządku, dla młodych może nieco wyższa mogła by być. Z jadem jedynie różnie bywa, ale na przykład taki P. liosoma również nie jest śmiertelny. Acz jak to w przypadku większości gatunków, nie ma dostępnych tyle informacji o jego oddziaływaniu na człowieka ile byśmy chcieli. Tak więc jaki gatunek byś nie wybrał, maksymalna ostrożność musi oczywiście być zachowana.

Tak na prawdę ciężko jakieś konkrety polecić, jest tyle ciekawych gatunków, że mimo że masz sprecyzowane wymagania, trudne jest wybranie jednego z nich. Każdy jest ciekawy na swój sposób, więc może najlepszą opcją będzie kupienie tak jak wspomniałem wyżej - kilku gatunków ;) Zaczekajmy na wypowiedzi innych, pewnie jakieś inne interesujące gatunki nam umknęły.

Jacek.
jakby co to 791-379-682
Jacek Szubert

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Isey » 04 Wrz 2011, 12:01

Serdecznie dziękuję za szybką odpowiedź :) Chyba faktycznie najlepszym wyborem będzie zakup kilku gatunków- niestety obecnie mam mocno ograniczoną przestrzeń na hodowlę :( Dlatego właśnie prosiłem o pomoc w wyborze. Na chwilę obecną skłaniam się ku Hottentotta hottentotta lub Rhopalus princeps (może się uda znaleźć miejsce na oba?). Który z nich jest ciekawszy w obserwacji?
Isey

Postprzez kulig007 » 04 Wrz 2011, 14:02

Ciekawsze według mnie są Rhopalurus'y . Jakoś troszkę bardziej zaznaczają swoja obecność w terrarium ;)
Hottka często-gęsto dopiero późnym wieczorem/nocą wychodzi w teren.

Ale weź oba skorpionki. Są dostępne w handlu(i cenowo też spokojnie wydolisz), tylko troszkę oferty poprzeglądaj.

Pogodzisz te swoje preferencje (Hottka - partenogeneza, Rhopalurus - kolor, wielkość itp).
kulig007

Miejscowość: B-tów

Postprzez Isey » 04 Wrz 2011, 14:09

Dziękuję za zainteresowanie tematem :) Jak napisałem wyżej: problemem nie jest cena, tylko brak miejsca do hodowli :oops: Gdybym nie miał tego ograniczenia to bym nie prosił o pomoc w wyborze, tylko wziął po 1-2 sztuki każdego gatunku i sam się przekonał :)
Pozdrawiam
Isey

Postprzez kulig007 » 04 Wrz 2011, 15:59

Isey napisał(a): Jak napisałem wyżej: problemem nie jest cena, tylko brak miejsca do hodowli :oops:

Też mam z tym okropny problem. Już ponad pół roku zabieram się do budowy półki i efekt znikomy :roll: :P

Choć tak naprawdę wcale dużych boxów nie potrzebują(oczywiście jeżeli chodzi o jednego osobnika). A jeżeli celujesz w młode L2, to tym bardziej. Na kilka dobrych wylinek wystarczy pojemniczek 10x10 podstawy.
kulig007

Miejscowość: B-tów

Postprzez Isey » 04 Wrz 2011, 20:08

Zdecydowałem się na Hottentotta hottentotta i Parabuthus liosoma :) Dziękuję za pomoc ;)
Isey

Postprzez Isey » 07 Wrz 2011, 16:23

Piszę nowy post, by było czytelniej (i było widać nową datę):
Póki co nie kupiłem skorpionów (jest środa- w tym tygodniu wysyłka jest już niemożliwa); myślę dopiero w czwartek-piątek zapłacić.
Skoro na poprzednie pytania uzyskałem odpowiedzi (za co dziękuję :)), znowu zapytam:
Który R. princeps czy garridoi, jest większy i ma masywniejsza metasomę (juz pisałem jak się mi ta częśc ciała skorpionów podoba ;) ). Na zdjęciach widać, że są praktycznie identyczne: chyba princeps jest bardziej kontrastowo ubarwiony. Jak się grubość ich metasomy ma w stosunku do H.hottentotta? Wiem, że to takie dziecięce spojrzenie, ale od małego (chodzi o wiek :D ) szalałem na puncie tego "ogona" i tak mi zostało :lol:
Co myślicie o A.bicolor ?
Warunki jestem w stanie mu zapewnić (nawet 33 stopnie gdy będzie potrzeba). Chodzi mi głównie o aktywność itp (czy widać, że "coś" jest w terrarium; nie chodzi mi o to, żeby na mój widok zaczął tańczyć makarenę, tylko wieczorem- nocą wychodził z kryjówki w poszukiwaniu pokarmu [mam na myśli głodnego osobnika]) i kwestię jadu.
Wiem, że na samym początku odrzuciłem wszystkie Androctonusy, jednak wyczytałem, że ma jad słabszy od pozostałych gatunków z rodziny. Oczywiście wygląd ( :roll: ) robi swoje- mam na niego ochotę ;) Gdybym kupował to maluszka L2- wiem, że sobie dam rade, mam tylko obawy o inne osoby (chociaż dzieci, starców nie spotykam- pełnoletnim ludziom chyba wystarczy powiedzieć "tego nie otwieraj"? - a może się mylę?). Nie zrozumcie mnie źle: nie jestem type człowieka, który cieszy się na myśl o tym, że można się pochwalić niebezpiecznym zwierzęciem (ledwie kilku znajomych wie, że "jakieś" zwierzęta mam).
Po prostu szalenie podoba mi się wygląd tego gatunku (jak i całego rodzaju :mrgreen: ).
Z góry dziękuję za pomoc :)
Isey

Postprzez Patryk_B » 07 Wrz 2011, 17:23

Który z tych (R. princeps czy R. garridoi) 2 gatunków jest większy dowiesz się bez problemu z opisu gatunku. O grubości metasomy dowiesz sie oglądając zdjęcia tych gatunków, więc nie wiem w czym problem. Co do A. bicolor, to z tego co wiem są aktywne, choć to w dużej mierze zależy od samego osobnika, itd. A z tym jadem to mógłbyś coś rozwinąć bardziej ? Jad ma silny, neurotoksyczny, ale w sumie to chyba żadna różnica czy słaby, czy silny, czy hemotoksyczny, itd. Długa pęseta, wysoki pojemnik otwierany od góry, odrobina rozwagi i nie ma problemu. Skoro hodowałeś już tyle lat najróżniejsze ptaszniki, to zapewniam Cię, że żaden skorpion Cię już nie zaskoczy. Wiem to po sobie. Mając doświadczenie z ptasznikami możesz sobie wybrać co tylko chcesz bez obaw.
Patryk_B

Postprzez Isey » 07 Wrz 2011, 17:35

Co do R. garridoi i princeps: napisałem, że czytałem opisy i oglądałem zdjęcia (to podstawa dla mnie). Problem w tym, że dla mnie jedyną różnicą jest nieco inne ubarwienie. Dlatego prosiłem o pomoc w sprawie interesującej mnie cechy (właśnie ta metasoma ;) ).
Odnoście A.bicolor: jad dla mnie nie jest ważny. Chodzi mi natomiast o inne osoby, które ze mną mieszkają. Co prawda są pełnoletnie, jednak sama świadomość potencjalnego zagrożenia... Nigdy nie miałem problemu z żadnym zwierzęciem (ucieczki itp. - o pokąsaniach nie było mowy). Z rodzaju wybrałem ten gatunek, ponieważ szalenie mi się podoba (jak cały rodzaj), a jest z niego najsłabiej jadowity (przynajmniej z tych dostępnych).
Dzięki za odpowiedź:) Może zechcesz jeszcze Ty coś napisać? Miło my tez było usłyszeć zdanie innych :)
Isey

Następna

Wróć do Hodowla

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 1 gość