jaki gatunek?

Anatomia, morfologia, ekologia, taksonomia, oraz inne dziedziny niezwiązane bezpośrednio z warunkami hodowlanymi.

jaki gatunek?

Postprzez kriskros24 » 17 Gru 2013, 23:34

witam wszystkich! ludzie mam problem prosze was o pomoc w rozpoznaniu gatunku o to tego skorpiona
z gory dziekuje, pozdrawiam
Załączniki

IMG_1456.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
IMG_1456.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg

IMG_1458.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
IMG_1458.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg

IMG_1457.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
IMG_1457.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
kriskros24

Re: jaki gatunek?

Postprzez pablo102425 » 18 Gru 2013, 00:00

Z tych zdjęć stawiał bym na P. transvaalicus. Może ktoś jeszcze potwierdzi lub zaprzeczy.
Awatar użytkownika
pablo102425

Miejscowość: Opava, Czech Republic

Postprzez Reedoo » 18 Gru 2013, 01:37

Też obstawiam P.transvaalicus.
Reedoo

Postprzez kriskros24 » 18 Gru 2013, 09:09

Jak myślicie jesteście pewni? Bo z tym skorpem to niezła historia, do kolegi przyszła dostawa z zagranicy i na ładunku znaleźli właśnie jego koleszka nie ma pojęcia z jakiego kraju przyjechał :) wiedząc ze ja mam już jednego (p. Cavimanus) to przyniósł mi szkoda mi go więc go przygarnolem ale nie mam pojęcia z czym mam doczynienia czy jest niebezpieczny itd.
kriskros24

Postprzez pablo102425 » 18 Gru 2013, 14:49

Na stronie znajdziesz opis tego gatunku. Jest on dosc szybki i agresywny, także uważaj.
Awatar użytkownika
pablo102425

Miejscowość: Opava, Czech Republic

Postprzez reehani » 18 Gru 2013, 20:25

Możesz napisać jakiej wielkości jest ten osobnik?

Zwróćcie uwagę na granulację na mesosomie, zwłaszcza na drugiej fotce widać. Zdaje się, że u P. transvaalicus nie jest tak wyraźna? Być może tylko wyszło tak na zdjęciu :|
Awatar użytkownika
reehani

Postprzez Reedoo » 18 Gru 2013, 20:32

Hmm.. czy ja wiem czy nie jest taka wyraźna? Bardziej zastanawia mnie słaba ilość/widoczność włosków (ogólnie zdjęcie kiepskie), no ale coś tam widać.

Oprócz tego charakterystyczne ubarwienie pedipalpów i nóg od goleni do stopy.
Ja podtrzymuję, że dla mnie to P.transvaalicus.
Reedoo

Postprzez reehani » 18 Gru 2013, 20:49

No właśnie jak zobaczyłem zdjęcia, to też pierwsze co mi przyszło do głowy to P. transvaalicus. Jednak im więcej się przyglądam, przypomina mi to bardziej H. judaicus, ale niech się wypowiedzą bardziej doświadczeni ode mnie ;)
Awatar użytkownika
reehani

Postprzez Reedoo » 18 Gru 2013, 22:11

A co dokładniej przemawia według Ciebie z H.judaicus? Chodzi mi o konkrety. Może po prostu dostrzegasz coś czego np. ja nie widzę ;)

Dla mnie nie jest to H.judaicus z powodów:
-nie przypominam sobie aby moje osobniki które posiadałem miały jasno zabarwioną goleń, rozjaśnienie było ograniczone do przedstopy i stopy (oraz oczywiście pedipalpów), oglądając teraz zdjęcia również wydaje mi się, że goleń nie jest tak jaśniejsza,
-V segment metasomy u H.judaicus jest lekko wydłużony w porównaniu do IV segmentu, ogólnie jest bardziej podłużny niż 'pękaty' jak u P.transvaalicus, a przynajmniej w moim odczuciu. Przyznam, że zdjęcie trzecie mimo wszystko trochę mnie 'zmieszało' z tym segmentem, ale jednak uważam, że nie jest na tyle wydłużony jak przy H.judaicus.

Oczywiście mogę się mylić, dlatego tak jak reehani pisze, fajnie jakby wypowiedział się ktoś bardziej doświadczony w rozpoznawaniu gatunków ;)

Nie zmienia to faktu, że czy to będzie H.judaicus czy P.transvaalicus czy coś bardzo podobnego, to jest to skorpion który 'łagodny i grzeczny' nie będzie. Uważaj na niego.
Reedoo

Postprzez reehani » 18 Gru 2013, 22:40

Nigdy nie posiadałem H. judaicus, więc opieram się głównie na opisie i zdjęciach w sieci. Wiem, że fotki są nie najlepszej jakości, ale opieram się głównie na zdjęciu nr 2.

Cechy, które podpowiadają mi H. judaicus:
- granulacja na mesosomie
- niezauważalne obfite włoski na metasomie
- u P. transvaalicus rzędy wypustków (carinae, o ile się nie mylę) na metasomie są bardziej zaznaczone, zwłaszcza na zewnętrznej stronie

Reedoo napisał(a):Nie zmienia to faktu, że czy to będzie H.judaicus czy P.transvaalicus czy coś bardzo podobnego, to jest to skorpion który 'łagodny i grzeczny' nie będzie. Uważaj na niego.

Mimo wszystko, to zdanie autor tematu powinien sobie wziąć do serca ;)
Awatar użytkownika
reehani

Następna

Wróć do Skorpiony

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość